Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Samowola surowiej karana

2007-03-02

Samowola surowiej karana

Nawet 100 proc. wartości budynku będą musieli zapłacić inwestorzy chcący zalegalizować samowolę budowlaną.

Nawet 100 proc. wartości budynku będą musieli zapłacić inwestorzy chcący zalegalizować samowolę budowlaną. Taka propozycja znalazła się w projekcie nowego Prawa budowlanego. Zgodnie z założeniami przygotowywanej w ustawy wysokość opłaty legalizacyjnej ustalałby rzeczoznawca budowlany na podstawie projektu dostarczonego przez inwestora i mogłaby ona wynosić od 50 do nawet 100 proc. wartości nieruchomości. Za to osoby, które nielegalnie rozbudowały już istniejące domy, byłyby karane mniej surowo. Ministerstwo Budownictwa stawia jednak w przygotowywanej ustawie inny warunek, od którego będzie uzależniona legalizacja samowoli – obiekt musi być postawiony zgodnie ze sztuką budowlaną, w miejscu dozwolonym przez plan zagospodarowania przestrzennego lub decyzją o warunkach zabudowy.

Jednocześnie resort budownictwa poinformował, że być może jeszcze w tym roku zwróci się do rządu o ogłoszenie abolicji w stosunku do wszystkich samowoli budowlanych sprzed 1 stycznia 1995 r. Jak wynika z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego (GUNB), w ubiegłym roku ponad 3,4 tys. inwestorów dostało nakaz rozbiórki nielegalnych obiektów, w tym prawie 400 budynków mieszkalnych. Zalegalizowano 820 inwestycji, w tym około 300 domów jednorodzinnych i 16 budynków wielorodzinnych. Rok wcześniej nadzór budowlany wykrył aż 4440 samowoli.

Źródło: „Krakowski Rybek Nieruchomości", nr 5/2007 | 2007-03-02

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźinne nieruchomości do kupienialokale użytkowe na wynajemdomy na zamianęmieszkania na sprzedaż powiat M. Piekary Śląskiemieszkania na sprzedaż powiat Kętrzyńskimieszkania na wynajem gmina Kietrzlokale użytkowe na sprzedaż gmina Marklowicedomy na wynajem w Dyniska Nowemieszkania na wynajem w Gilewodomy na wynajem w Wądół

Deweloperzy

);