Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Samorządy szykują się do sporu o zwrot VAT

2007-03-07

Samorządy szykują się do sporu o zwrot VAT

Po uchwale NSA samorządy przygotowują się do walki z fiskusem, który będzie musiał zwrócić dziesiątki milionów złotych. Użytkownicy wieczyści z kolei występują z roszczeniami wobec gmin.

Po uchwale NSA samorządy przygotowują się do walki z fiskusem, który będzie musiał zwrócić dziesiątki milionów złotych. Użytkownicy wieczyści z kolei występują z roszczeniami wobec gmin – donosi „Gazeta Prawna”.

Samorządy będą chciały, by urzędy skarbowe zwróciły im dziesiątki milionów złotych niesłusznie odprowadzonego VAT – informuje „Gazeta Prawna”. Chodzi o podatek zawarty w cenie opłat za użytkowanie wieczyste wynikające z umów sprzed 1 maja 2004 r. Z takimi żądaniami mogą wystąpić te samorządy, które same poniosły ciężar opodatkowania opłat. Natomiast te, które doliczały VAT, muszą brać pod uwagę żądania jego zwrotu przez część użytkowników wieczystych.

Jak czytamy, „tylko Poznań odprowadził do budżetu prawie 9 mln zł nienależnego podatku, a Katowice – 7,5 mln zł. Ewentualne roszczenia będą konsekwencją uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego, który 8 stycznia 2007 r. (sygn. IFPS 1/06) stwierdził, że umowy użytkowania wieczystego zawarte przed 1 maja 2004 r. nie podlegają VAT”.

„Problem pojawił się po przystąpieniu Polski do UE” – przypomina dziennik. „Zgodnie z nową ustawą o VAT oddanie nieruchomości w użytkowanie wieczyste, wcześniej nie objęte podatkiem, zostało opodatkowane 22-proc. stawką. Samorządy zaczęły pobierać VAT także od opłat wynikających z umów podpisanych przed 1 maja 2004 r. Jedne doliczały podatek do opłat, podwyższając je o 22 proc., inne wzięły ciężar podatku na swoje barki. W tym ostatnim przypadku koszt dla użytkownika nie zwiększył się, jednak samorząd musiał z własnej kasy odprowadzić zawarty w opłacie VAT do urzędu skarbowego. Po uchwale NSA gminy mogą wystąpić z roszczeniami o zwrot podatku".
Jak dotąd „Gazeta Prawna" nie otrzymała z Ministerstwa Finansów odpowiedzi na pytanie, jakiej kwoty mogą zażądać samorządy”.

Więcej informacji w „Gazecie Prawnej”

Źródło: Marcin Musiał, „Gazeta Prawna”, 28.92.2007 | 2007-03-07

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

Prezenter inwestycji

Super Oferta

Działka inwestycyjna
Przepiękny dom jednorodzinny
Enklawa Białowieska
Inwestycja Cieślewskiego 7A
Osiedle Lawendowa 3
Oaza Bronowice
Sand Hotel ****

Działka inwestycyjna

Kraków, Dębniki, ul. F. Pokutyńskiego 

Przepiękny dom jednorodzinny

Płaza 

Enklawa Białowieska

Nieznany Bór 

Inwestycja Cieślewskiego 7A

Kraków, Prądnik Czerwony, ul. E.... 

Osiedle Lawendowa 3

Zielonki, ul. Lawendowa 

Oaza Bronowice

Kraków, Bronowice, ul. Stańczyka 

Sand Hotel ****

Kołobrzeg, ul. Zdrojowa 
Super oferta: / poprzednia następna

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźinne nieruchomości na wynajemkamienice na wynajemmieszkania do kupienialokale użytkowe na sprzedaż powiat M. Siedlcelokale użytkowe na wynajem powiat Ostrowieckimieszkania na wynajem gmina Racławicelokale użytkowe na wynajem gmina Brańszczykmieszkania na sprzedaż w Sucharachmieszkania na sprzedaż w Józefowiedomy na sprzedaż w Rakowcu

Deweloperzy