Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Samorządy nie radzą sobie z gospodarką mieszkaniową

2008-09-11

Samorządy nie radzą sobie z gospodarką mieszkaniową

Gminy nie budują mieszkań komunalnych. Wiele nie sprawdza nawet jakości pracy administratorów swoich budynków – wynika z danych Najwyższej Izby Kontroli.

Gminy nie budują mieszkań komunalnych. Wiele nie sprawdza nawet jakości pracy administratorów swoich budynków – wynika z danych Najwyższej Izby Kontroli. Jak podaje „Rzeczpospolita”, NIK przeprowadziła kontrolę w ubiegłym roku w 36 gminach. Objęła ona okres od 1 stycznia 2004 r. do 31 grudnia 2006 r. Systematycznie maleje liczba lokali komunalnych, a jednocześnie wydłuża się kolejka oczekujących (w latach 2005 – 2006 liczba niezrealizowanych wniosków o lokal wzrosła o 16,7 proc.). Przykładowo w gminie Olsztyn liczba lokali wyniosła w 2004 r. 7,2 tys., w 2005 r. – 6,9 tys., a w 2006 r. – 6,6 tys.

Tymczasem w 2004 r. gminy oddały do użytkowania 1,8 tys. lokali komunalnych, w 2005 r. – 3,6 tys., a w 2006 r. 4,4 tys. Piekary Śląskie były jedyną gminą, w której nie oddano ani jednego nowego mieszkania. Władze gminy tłumaczyły to brakiem środków. Tymczasem na najem lokalu oczekiwało 21,8 tys. rodzin (dane na 31 grudnia 2006 r.). Średni czas oczekiwania wyniósł dwa lata – czytamy dalej. W trzech gminach: Kutno, Legnica, Zamość, były przypadki, że czas oczekiwania na zawarcie umowy najmu wynosił od siedmiu do dziewięciu lat, a w jednym wypadku nawet 11,5 roku.

 Nie lepiej jest z lokalami socjalnymi, które gmina ma obowiązek dostarczać eksmitowanym. Tylko jedna z nich się z tego wywiązała. W tym samym czasie, tj. w latach 2004 – 2006, gminy sprzedały 20 tys. lokali. Jednocześnie zwiększyła się liczba budynków stanowiących współwłasność gminy we wspólnotach mieszkaniowych. I tak w 2004 r. było 12,3 tys. takich budynków, w 2005 r. – 12,4 tys., a w 2006 r. – 12,5 tys. Zły był także stan techniczny mieszkań komunalnych. W gminach objętych kontrolą wyremontowanych było zaledwie 6,1 proc. lokali. Co gorsza znaczna część mieszkań komunalnych znajduje się w budynkach sprzed 1945 r. (70 proc.) – donosi „Rzeczpospolita”. W skontrolowanych gminach wpływy z czynszów nie pokryły nawet kosztów utrzymania tych mieszkań. Gminy na ten cel przeznaczały często środki finansowe uzyskiwane z dzierżawy swoich nieruchomości, ze sprzedaży lokali. NIK ustaliła także, że władze w 21 gminach w ogóle nie kontrowały zarządców, w efekcie czego dochodziło tam do łamania prawa.
 

 

Źródło: „Rzeczpospolita” 10.09.2008 | 2008-09-11

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźmieszkania na zamianędziałki na wynajeminne nieruchomości na zamianędomy na wynajem powiat Wieruszowskimieszkania na sprzedaż powiat Polkowickidomy na sprzedaż gmina Żmudźlokale użytkowe na wynajem gmina Stoczekdomy na sprzedaż w Stanisławiemieszkania na wynajem w Klemencicachmieszkania na wynajem w Lisiej Górze

Deweloperzy

);