Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Sąd Najwyższy po stronie frankowiczów

Magdalena Hojniak | 2019-09-18

Sąd Najwyższy po stronie frankowiczów
Sąd przychylił się do pozwu frankowiczów

Chorwaccy frankowicze wygrali proces z bankami. Sprawa dotyczyła kontrowersji wokół informacji udzielanych przy zaciąganiu zobowiązań.

W Chorwacji 125 tys. klientów banków wygrało proces z tamtejszymi instytucjami kredytującymi. Sprawa dotyczyła kredytów udzielonych we frankach szwajcarskich. Frankowicze pozwali banki w związku z nieudzieleniem im wszystkich informacji istotnych przy zaciąganiu tego typu zobowiązań. Sąd Najwyższy w 2013 r. podzielił opinię klientów, uznając, że instytucje nie zapoznały kredytobiorców z ryzykiem wiążącym się z kredytami frankowymi. Tym samym było to naruszeniem praw klientów.

Decyzją sądu banki miały przewalutować kredyty frankowe na chorwacką walutę według przelicznika obowiązującego w momencie zaciągania zobowiązań. Ponadto miały zostać zastosowane stałe stopy procentowe. Jak zaznaczano, w czasach największej popularności szwajcarskiej waluty, była ona o połowę tańsza niż obecnie.

Banki składały odwołania w związku z wyrokiem, ale Sąd Najwyższy wtorkową decyzją zakończył apelacje. Jak podkreśliło Stowarzyszenie Franak, sądowy wyrok daje szansę otrzymania odszkodowania 125 tys. frankowiczów, którzy ponieśli szkodę w związku z niedoinformowaniem.  

Źródło: RMF24.pl | 2019-09-18

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


3.9

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (2)

rakit ⋅ 25-09-2019 | 19:55

"Frankowicze pozwali banki w związku z nieudzieleniem im wszystkich informacji istotnych przy zaciąganiu tego typu zobowiązań." - a umowy to czytali tak jak u nas !

robin ⋅ 24-09-2019 | 13:00

U nich można, a u nas rządzący mają gdzieś kredytobiorców. Są wyroki UOKiK dotyczące klazul abuzywnych i ZERO reakcji dla konsumentów....mają sami iść do sądów

Pokaż wszystkie komentarze (2)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźlokale użytkowe na sprzedażdziałki do kupieniadomy do kupieniadomy na wynajem powiat M. Gdyniadomy na wynajem powiat Świdwińskidomy na sprzedaż gmina Stegnalokale użytkowe na sprzedaż gmina Solec-Zdrójmieszkania na sprzedaż w Świerczyniemieszkania na sprzedaż w Zalesiedomy na wynajem w Orłowie

Deweloperzy

);