Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Są właścicielami, ale nie mają tego na papierze

2006-05-29

Są właścicielami, ale nie mają tego na papierze

Od jesieni zeszłego roku uczelnie będące użytkownikami wieczystymi państwowych gruntów stały się ich właścicielami. Jednakże wiele z nich nie może zdobyć formalnego potwierdzenia swoich praw.

Od jesieni zeszłego roku uczelnie będące użytkownikami wieczystymi państwowych gruntów stały się ich właścicielami. Jednakże, jak donosi „Rzeczpospolita”, wiele z nich nie może zdobyć formalnego potwierdzenia swoich praw. Część urzędów wojewódzkich nie chce wydawać decyzji uwłaszczeniowych. Winne tej sytuacji są niejasne przepisy. Artykuł 256 nie mówi, czy uczelnie mogą otrzymać grunty za darmo, nie rozstrzyga więc najważniejszej kwestii. „Wydane przez nas decyzje podważał starosta oraz Agencja Nieruchomości Rolnych. Czekamy na interpretację Ministerstwa Budownictwa. Taka konstrukcja przepisu nie jest nowa. Poprzedniczka prawa o szkolnictwie wyższym przewidywała przeniesienie na uczelnie własności budynków. Przepis nie budził żadnych wątpliwości” – mówi Tadeusz Keslinka z Akademii Medycznej w Gdańsku. – „Artykuł 256 kontynuuje proces uwłaszczeniowy uczelni. Od poprzedniego różni się tylko tym, że trzeba uzyskać deklaratoryjną decyzję wojewody stwierdzającą nabycie prawa własności. W ustawie nie ma wskazówek, jak wojewoda ma postąpić. Ministerstwo Edukacji uważa, że art. 256 jest podobny do przepisu ze starej ustawy, który przyznał uczelniom grunty w użytkowanie wieczyste, a budynki na własność. Dla Ministerstwa Budownictwa nie jest to takie oczywiste”.

Źródło: „Rzeczpospolita” 26.05.2006 | 2006-05-29

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźmieszkania na wynajemkamienice na zamianęgaraże na wynajemlokale użytkowe na wynajem powiat Choszczeńskilokale użytkowe na sprzedaż powiat Kwidzyńskidomy na wynajem gmina Żarydomy na sprzedaż gmina Czarnkówdomy na wynajem w Murskudomy na wynajem w Ciemniedomy na sprzedaż w Strzelnikach

Deweloperzy

);