Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

„Rzeczpospolita”: ranking deweloperów

2004-11-26

„Rzeczpospolita”: ranking deweloperów

Dziennik „Rzeczpospolita” na początku listopada opublikował wyniki rankingu deweloperów przygotowanego i przeprowadzonego przez zespół redakcyjny dodatku „Nieruchomości”.

Reporterzy „Rzeczpospolitej” na przełomie września i października zbadali czterdzieści pięć firm z ośmiu miast. Wybrano ośrodki miejskie będące największymi rynkami nowych mieszkań w danym regionie: Białystok, Katowice, Kraków, Łódź, Poznań, Trójmiasto, Wrocław i Warszawę. Jako że wielkość rynku nieruchomości w poszczególnych aglomeracjach jest różna, w każdym z miast brano pod uwagę liczbę firm proporcjonalną do wielkości rynku (dla przykładu, w Warszawie sklasyfikowano osiemnastu deweloperów, w mniejszych miastach – po kilku).

Jako wstępne kryterium doboru przyjęto warunek, by firma właśnie prowadziła inwestycję i można było powiedzieć o niej, że „zaistniała już w jakiś sposób na rynku”. Organizatorzy rankingu podkreślali, że dla klientów najważniejsze jest „bezpieczeństwo transakcji”. Stąd, jako kryteria oceny wyznaczono umowy proponowane przez firmy nabywcom mieszkań oraz poziom obsługi klienta. Badanie prowadzili dziennikarze „Rzeczpospolitej”, którzy pojawiali się u ocenianego dewelopera incognito, jako klienci zainteresowani kupnem nieruchomości. Zadawali oni handlowcom zawsze te same pytania, mające umożliwić ocenę poziomu obsługi klienta, a jednocześnie sprawdzające kompetencje sprzedającego. Dodatkowo brano pod uwagę możliwość ingerowania przez klienta np. w treść proponowanej umowy i czy potencjalny nabywca może dostać wzór umowy do analizy w domu. W dalszej kolejności oceniana była treść samej umowy, zwłaszcza zawarte w niej zabezpieczenia, gwarancje dla klienta oraz precyzyjność znajdujących się w niej zapisów.

W rankingu najlepiej wypadła firma CPR Inwestor z Katowic. Drugie miejsce ex aequo zajęły dwie spółki z Warszawy – Sawa Development i Skanska SA. Trzecia i czwarta lokata również przypadła stołecznym firmom deweloperskim (Asbud, Robyg – ex aequo oraz WAN SA).

W Krakowie ocenie zostało poddanych pięciu inwestorów: Activ Investment, Holding Geo, Mieszkanie i Dom, Krakowskie Konsorcjum Inwestycyjne Krakoin, Proins SA oraz TBS Wawel Service Grupa Inwestycyjna. Spośród nich najlepiej wypadły firmy Activ oraz Proins, które zajęły 9 miejsce w rankingu ogólnopolskim i jednocześnie 1 lokatę w regionie. Drugie miejsce w Małopolsce (11 w kraju) zajął Wawel Service. W dalszej kolejności uplasował się Krakoin (który znalazł się na 3 miejscu w Małopolsce i 14 w kraju) oraz Geo, Mieszkanie i Dom (4 lokata w regionie, 19 – w rankingu ogólnopolskim).

(jog)


Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości” nr 23/2004 | 2004-11-26

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźmieszkania na sprzedażgaraże na wynajemlokale użytkowe poszukiwane do wynajęciadomy na wynajem powiat Buskimieszkania na wynajem powiat Lublinieckidomy na wynajem gmina Krynica Morskadomy na wynajem gmina Skórzecdomy na wynajem w Kiełczawiedomy na wynajem w Adampoludomy na sprzedaż w Grzegorzowicach Małych

Deweloperzy

);