Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Rynek nieruchomości w Polsce 2005

2006-08-03

Rynek nieruchomości w Polsce 2005

W roku 2005 zawarto ok. 213 tys. transakcji kupna (sprzedaży) nieruchomości ogółem. Wśród zawartych transakcji dominowały transakcje lokalami mieszkalnymi (33,3 proc.), gruntami zabudowanymi (24,4 proc.) oraz obrotu użytkami rolnymi (38,0 proc.). Te trzy kategorie łącznie stanowiły około 96 proc. wszystkich transakcji zawartych nas rynku nieruchomości.

Zebrane przez GUS od starostw informacje opisały ok. 213 tys. transakcji kupna/sprzedaży nieruchomości ogółem. Transakcje te zostały dokonane na wolnym rynku, w wyniku sprzedaży poprzedzonej przetargiem lub sprzedaży bezprzetargowej, gdzie stroną sprzedającą może być Skarb Państwa, Gmina, Powiat, Województwo, osoba fizyczna lub osoba prawna.

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, w roku 2005 zawarto ok. 213 tys. transakcji kupna (sprzedaży) nieruchomości ogółem. Wśród zawartych transakcji dominowały transakcje lokalami mieszkalnymi (33,3 proc.), gruntami zabudowanymi (24,4 proc.) oraz obrotu użytkami rolnymi (38,0 proc.). Te trzy kategorie łącznie stanowiły około 96 proc. wszystkich transakcji zawartych nas rynku nieruchomości.

Średnia cena (na poziomie kraju) za 1 m kw. powierzchni użytkowej lokali mieszkalnych kształtowała się na poziomie 1390 zł i była w stosunku do roku ubiegłego wyższa o ok 20 proc. Przy czym w województwie mazowieckim wyniosła ona 3701 zł wobec 819 zł w województwie śląskim.

W 2005 r. generalnie odnotowano w stosunku do roku ubiegłego ok. 11proc. spadek wszystkich zawartych transakcji. W zjawisku tym największy udział przypadł lokalom i budynkom mieszkalnym. Jest to wynik wydłużających się procedur uregulowania stosunków własnościowych nieruchomości będących w zarządzie Skarbu Państwa i Gminy, co wpływa na spowolnienie tempa prywatyzacji i sprzedaży nieruchomości – w trybie bezprzetargowym na preferencyjnych warunkach. Ponadto na uwagę zasługuje również fakt kończącego się procesu prywatyzacji zasobów mieszkaniowych będących we władaniu zakładów pracy.

W efekcie nastąpił spadek z ok. 81,5 tys. transakcji lokalami mieszkalnymi (w 2004 r) na ok. 70,8 tys. w 2005 r. a budynków mieszkalnych z ok. 2,6 tys. na ok. 2,2 tys.

W 2005 r. najwięcej transakcji sprzedaży lokali mieszkalnych zaobserwowano w trzech województwach: śląskim, mazowieckim i dolnośląskim, co stanowi w sumie ok. 40 proc. zrealizowanych transakcji w kraju dla tej kategorii.

W przypadku użytków rolnych najwięcej transakcji zanotowano w województwie mazowieckim (ok. 11 proc.) i w lubelskim (ok. 11 proc.), tj. ok. 22 proc. tych transakcji ogółem.

Uzyskana średnia cena za 1m kw. powierzchni użytkowej gruntów zabudowanych w kraju wyniosła ok. 38 zł. Średnio ich ceny wzrosły o ok. 10 proc. Najwyższą średnią cenę odnotowano dla województwa mazowieckiego tj. ok. 98 zł wobec najniższej ok. 7 zł w województwie warmińsko-mazurskim.

Średnie ceny użytków rolnych w porównaniu do 2004 roku wykazały najwyższy wzrost, który wyniósł około 33 proc. Wahały się one średnio od 90 gr za 1 m kw. powierzchni użytkowej w województwie dolnośląskim do 6,90 zł w województwie śląskim, co w efekcie określiło średnią cenę 1,60 zł za 1 m kw. w kraju.

Więcej na stronach Głównego Urzędu Statystycznego

Źródło: GUS | 2006-08-03

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

Prezenter inwestycji

 

 

Super Oferta

Dom na sprzedaż Płaza (woj....

Dom na sprzedaż Płaza (woj....

Płaza (woj. Małopolskie) 
Super oferta: / poprzednia następna

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźinne nieruchomości na zamianękamienice na zamianędomy na zamianęmieszkania na sprzedaż powiat Kolskilokale użytkowe na sprzedaż powiat Proszowickidomy na wynajem gmina Działoszynmieszkania na sprzedaż gmina Kolskomieszkania na sprzedaż w Glinojeckudomy na sprzedaż w Czerniniedomy na sprzedaż w Tuchowie

Deweloperzy

);