Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Rynek nieruchomości w dobie kryzysu gospodarczego

2009-03-17

Rynek nieruchomości w dobie kryzysu gospodarczego

Budownictwo jest kołem zamachowym gospodarki, ale to koło zamachowe potrzebuje również silnika – gospodarki – powiedział podczas wczorajszej konferencji wiceminister infrastruktury Olgierd Dziekoński.

Budownictwo jest kołem zamachowym gospodarki, ale to koło zamachowe potrzebuje również silnika gospodarki – powiedział 16 marca wiceminister infrastruktury Olgierd Dziekoński podczas konferencji „Rynek nieruchomości i budownictwa w dobie kryzysu gospodarczego", która odbyła się w Centrum Prasowym PAP.

Eksperci byli zgodni, że czas osłabienia koniunktury jest korzystny do wprowadzenia regulacji pozwalających na długookresowe ustabilizowanie rynku nieruchomości w Polsce. Od początku roku dużym zainteresowaniem cieszy się program dopłat ze środków budżetu państwa do oprocentowania kredytów mieszkaniowych, realizowany na warunkach ustawy o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania. Także nowelizacja ustawy o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych, udzielaniu premii gwarancyjnych oraz refundacji bankom wypłaconych premii gwarancyjnych, której przepisy wejdą w życie w kwietniu może uatrakcyjnić uzyskanie kredytu mieszkaniowego poprzez umożliwienie przeznaczenia premii gwarancyjnej na sfinansowanie wkładu własnego.

Nowelizacja ustawy o finansowym wsparciu tworzenia lokali socjalnych, mieszkań chronionych, noclegowni i domów dla bezdomnych podniosła wysokość możliwego do otrzymania przez inwestora wsparcia finansowego. Jego wysokość będzie od 1 kwietnia wynosić od 30 do 50 proc. kosztów inwestycji. W trakcie konsultacji jest przygotowany przez Ministerstwo Infrastruktury projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego oraz o zmianie niektórych innych ustaw, definiujący nową umowę „najmu okazjonalnego".

Istotną zachętą do prowadzenia remontów i termomodernizacji może stać się ustawa o wspieraniu termomodernizacji i remontów, która umożliwi uzyskanie premii remontowej na prace w budynkach wielorodzinnych o najgorszym standardzie technicznym i najniższych standardzie wyposażenia (remont starych budynków wielorodzinnych, wybudowanych przed 14 sierpnia 1961 r.).
 
Wiceminister Dziekoński zapowiedział również prace nad reformą społecznego budownictwa czynszowego. Obecnie na zlecenie Ministerstwa Infrastruktury eksperci Banku Światowego przygotowują audyt systemu preferencyjnych kredytów udzielanych towarzystwom budownictwa społecznego i spółdzielniom mieszkaniowym na podstawie ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego. Rozważane są również zmiany w programie dopłat do oprocentowania preferencyjnych kredytów mieszkaniowych, których celem będzie poszerzenie obecnego zakresu oddziaływania programu.
 

Źródło: Ministerstwo Infrastruktury | 2009-03-17

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźdomy na wynajemdomy do kupienialokale użytkowe do kupienialokale użytkowe na sprzedaż powiat M. Żorydomy na sprzedaż powiat Siemiatyckimieszkania na sprzedaż gmina Zaniemyśllokale użytkowe na wynajem gmina Bielawymieszkania na sprzedaż w Wielgiedomy na sprzedaż w Piotrowicach Małychdomy na sprzedaż w Sosnówku

Deweloperzy

);