Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Rynek nieruchomości w 2023 – co nas czeka w Nowym Roku?

Karolina Zając | 2023-01-02

Rynek nieruchomości w 2023 – co nas czeka w Nowym Roku?
Rynek nieruchomości w 2023 – co nas czeka w Nowym Roku?

Obniżki i większa dostępność kredytów hipotecznych czy dalsza stagnacja i nieruchomości, na które nie stać przeciętnego Polaka — co przyniesie Nowy Rok 2023? Odpowiadamy!

2022 rok był trudny dla rynku nieruchomości w Polsce

 
Ubiegły rok był bardzo trudny dla rynku mieszkaniowego. Rosnące stopy procentowe, wysokie ceny mieszkań, brak zdolności kredytowej — to problemy, które mocno naznaczyły 2022 rok i znacząco ograniczyły zakupy Polaków. Dodatkowo wybuch wojny w Ukrainie w lutym oraz związany z nim napływ uchodźców zza naszej wschodniej granicy wywołały galopujące podwyżki cen wynajmu.
 
Badania pokazują, że w porównaniu z rokiem 2021 w zeszłym roku o niemal 70 proc. spadł popyt na kredyty mieszkaniowe, a w rezultacie podpisano prawie o 40 proc. mniej umów z deweloperami.
 
Rok 2022, po ośmiu latach historycznej prosperity, zapisze się w rynkowej historii jako okres gwałtownego przesilenia koniunktury. Pytanie, czy nowy rok okaże się dużo gorszy, bo na poprawę w kolejnych kwartałach raczej trudno będzie liczyć — ocenia Jarosław Jędrzyński w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną”.
 

Czy 2023 przyniesie obniżki cen mieszkań?

 
Ekspert PKO BP, Wojciech Matysiak przekonuje, że pierwsza połowa Nowego Roku nadal będzie trudna. Polacy mogą bowiem odkładać decyzję o zakupie wymarzonego m2 do czasu wejścia w życie program Bezpieczny Kredyt 2%.
 
Zwłaszcza w pierwszej połowie 2023 r. wyniki sprzedaży mieszkań mogą pozostać bardzo słabe, a na rynku powstanie krótko okresowo zjawisko nadpodaży mieszkań. W tym kontekście prognozy spadku cen o 5-10 proc. w perspektywie najbliższego roku pozostają aktualne — tłumaczy, dodając, że wprowadzenie rządowego programu pomocowego pozytywnie wpłynie na rynek.
 
Wojciech Matysiak podkreśla, że tańsze nieruchomości pojawią się raczej w mniejszych miastach, jednak w dłuższej perspektywie ceny mieszkań będą rosnąć. Wpływać na to ma jego zdaniem z jednej strony plany związane z odbudową siły nabywczej, z drugiej zahamowanie przez deweloperów nowych inwestycji.
 
W perspektywie roku obniżki stóp procentowych, wejście w życie programu „Bezpieczny Kredyt 2%” oraz wzrost nominalnych dochodów, przy lekkich spadkach cen mieszkań, poprawią dostępność mieszkania do zakupu — tłumaczy ekspert.
 
Zwiększenie zdolności kredytowej Polaków zdaniem Matysiaka wpłynie też na rynek najmu. Właściciele nie powinni w tej sytuacji podnosić czynszów, a może zmuszeni będą do korekty stawek na podstawie nowych okoliczności.
 

Zapowiada się rok poszukiwania okazji mieszkaniowych

 
Obniżki przewiduje też prezes Squalue, Wojciech Chamier Cieminski.
 
Ze względu na utrzymującą się na wysokim poziomie inflację nie spodziewamy się wyraźnych spadków cen nominalnych, jednak scenariusz obniżki na poziomie 5-10 proc. jest prawdopodobny, w większej skali szczególnie na mniejszych rynkach i w gorszych lokalizacjach aglomeracji — ocenia.
 
Przekonuje jednak, że rok2023 będzie dobrym rokiem do poszukiwania okazji cenowych, szczególnie na rynku wtórnym lub u mniejszych deweloperów.
 

 

Źródło: KRN.pl | 2023-01-02

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


2.5

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźkamienice poszukiwane do wynajęciadomy do kupieniainne nieruchomości na zamianędomy na sprzedaż powiat Namysłowskimieszkania na wynajem powiat Bolesławieckilokale użytkowe na sprzedaż gmina Czerwinmieszkania na wynajem gmina Huszlewmieszkania na sprzedaż w Wojtówcemieszkania na sprzedaż w Trzcianniedomy na wynajem w Płonczynie

Deweloperzy

);