Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Rynek mieszkaniowy w Polsce

2005-06-02

Rynek mieszkaniowy w Polsce

Agencja Nieruchomości Ober-Haus ogłosiła swój nowy raport dotyczący rynku mieszkaniowego w głównych miastach Polski.

RYNEK NIERUCHOMOŚCI MIESZKANIOWYCH W GŁÓWNYCH MIASTACH POLSKI - Maj 2005

Agencja Nieruchomości Ober-Haus ogłosiła swój nowy raport dotyczący rynku mieszkaniowego w głównych miastach Polski. Jak wynika z raportu Agencji:

W Warszawie wciąż trwa boom na rynku nieruchomości mieszkaniowych. Przybywa inwestorów kupujących nawet po kilka mieszkań. Wśród nich są obcokrajowcy, głównie z Irlandii i Wielkiej Brytanii. Najczęściej kupowanymi mieszkaniami są dwu i trzypokojowe lokale, położone w centrum miasta lub w najbliższej jego okolicy. Często kupowane są mieszkania w przedwojennych kamienicach. Ważnym kryterium jest to, aby budynek był w dobrym stanie technicznym. Przybywa również Polaków kupujących mieszkania pod wynajem, traktując je jako inwestycje. Kupują oni najczęściej mieszkania zlokalizowane poza centrum, głównie na Ursynowie i Bemowie. Obserwowany ciągły wzrost popytu na mieszkania w Warszawie jest związany również z coraz większą liczbą osób przybywających tu do pracy, którzy dzięki taniejącym kredytom mogą sobie pozwolić na kupno własnego mieszkania.

W Krakowie popyt na mieszkania wciąż wzrasta. Z miesiąca na miesiąc przybywa inwestorów zarówno zagranicznych jak i polskich, którzy kupują mieszkania, by je potniej wynająć. Ma to również swoje odzwierciedlenie w cenach mieszkań, które ciągle rosną. Szacuje się, iż w przeciągu ostatnich pięciu miesięcy wzrosły one o około 7%. Najbardziej popularnymi lokalizacjami są okolice pomiędzy pierwszą a drugą obwodnicą, Krowodrza oraz południowe dzielnice Krakowa. Najczęściej kupowane są mieszkania dwu i trzypokojowe od 50 do 65 m2. Coraz więcej pojawia się klientów zainteresowanych zakupem kamienic, najchętniej do remontu. Podstawowym warunkiem zakupu kamienicy jest dobra lokalizacja. Oczywiście chętnych do zakupu mieszkań w Starym Mieście również nie brakuje. W tym sektorze popyt przewyższa podaż. Również krakowscy deweloperzy poszukują ciekawych gruntów pod realizację swoich projektów. Brak planów miejscowych przedłuża procedury uzyskania pozwoleń na budowę, co z kolei ma wpływ na niską podaż nowych mieszkań.

W Trójmieście w kwietniu popyt na nieruchomości mieszkaniowe utrzymywał się na bardzo podobnym poziomie jak w miesiącu poprzednim. Nie rośnie natomiast podaż mieszkań szczególnie na rynku wtórnym. Zatem nie wzrasta znacząco liczba przeprowadzanych transakcji.
Utrzymujący się popyt na mieszkania nie wpływa na wahania cenowe. Jeśli ceny rosą to bardzo nieznacznie i tylko w niewielu najbardziej atrakcyjnych lokalizacjach. Ważnym elementem rynku jest pojawianie się coraz niższych cen na mieszkania z rynku pierwotnego. Dotyczy to tylko niektórych projektów i lokalizacji. Deweloperzy oferują klientom ceny za stan surowy tzw. deweloperski nawet od 1900 zł, czy 2100zł netto za m2. Najwyższe ceny niezmiennie utrzymują się w Sopocie, w którym za atrakcyjną lokalizację w nowych projektach trzeba zapłacić 6000 – 7000 zł za m2. Średnie sopockie ceny to ok. 3 600 zł za m2. W dalszym ciągu wynajem mieszkań nie cieszy się dużym powodzeniem. Czynsze najmu utrzymują się na takim samym poziomie, co w zeszłym miesiącu.

W Katowicach w kwietniu najlepiej sprzedawały się mieszkania trzypokojowe. Zauważalny jest coraz większy popyt na kupno mieszkań pod wynajem. Wśród kupujących są głównie indywidualni polscy inwestorzy, ale zdarzają się również obcokrajowcy. Najczęściej kupowane są mieszkania dwupokojowe o powierzchni 38 – 45 m2 w centrum miasta, choć podaż takich mieszkań jest niewielka. Ceny takich mieszkań dochodzą do 1800 zł/m2. Ceny mieszkań nieznacznie rosną. Na rynku wtórnym ceny mieszkań wahają się w granicach 1300 – 1800 złm2, znacznie niższych niż na rynku pierwotnym, na którym podaż jest mocno ograniczona. Ceny nowych mieszkań, w zależności od lokalizacji i standardu wykończenia kształtują się pomiędzy 2200 a 4000 zł za m2. Na rynku wynajmu mieszkań utrzymuje się nadpodaż. Najszybciej znajdują najemców mieszkania jedno- i dwupokojowe dobrze utrzymane i wyposażone, w dobrej lokalizacji, ale nie tylko w centrach miast. Dla takich mieszkań poziom czynszów wzrósł średnio o 10%.

W Poznaniu sytuacja na rynku mieszkaniowym jest stabilna. Ceny dwupokojowych mieszkań na rynku pierwotnym są stabilne i utrzymują się na poziomie od 2 700 do 3 600 zł/m2, w zależności od lokalizacji, standardu wykończenia, powierzchni, położenia na piętrze, stron świata, a także od pozycji dewelopera na rynku. Utrzymuje się wysoki popyt na kilkuletnie mieszkania, w blokach z cegły na osiedlach dobrze skomunikowanych z centrum miasta. Starsze mieszkania, w blokach z tzw. wielkiej płyty, cieszą się mniejszym powodzeniem, obniżenie ceny mieszkania sprzyja szybszej sprzedaży. Na rynku wtórnym dużym powodzeniem cieszą się mieszkania w budynkach z cegły, wykończone, których ceny wahają się od 3500 zł do 4500 zł/m2 w zależności od standardu, lokalizacji i powierzchni. Najbardziej pożądanymi lokalizacjami są niezmiennie Piątkowo, Winogrady, Polanka oraz nowe bloki budowane w centrum miasta. Średnie ceny mieszkań na rynku wtórnym wahają się w przedziale od 2600 do 2800 zł/m2.

Źródło: Raport Agencji Nieruchomości Ober-Haus maj 2005 | 2005-06-02

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźlokale użytkowe do kupieniainne nieruchomości do kupieniagaraże do kupieniadomy na sprzedaż powiat Ostrołęckimieszkania na sprzedaż powiat Łosickilokale użytkowe na sprzedaż gmina Poświętnelokale użytkowe na sprzedaż gmina Opatówdomy na wynajem w Łubowejdomy na sprzedaż w Pustkowiedomy na sprzedaż w Górne Grądy

Deweloperzy

);