Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Rozporządzenie RM w sprawie sposobu i trybu dokonywania podziału nieruchomości

2004-12-21

Rozporządzenie RM w sprawie sposobu i trybu dokonywania podziału nieruchomości

Rada Ministrów 7 grudnia br. wydała rozporządzenie, które stanowi wykonanie delegacji zawartej w art. 100 ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2000 r. nr 46, poz. 543 z późn. zm.), która w dziale III - "Wykonywanie, ograniczanie lub pozbawianie praw do nieruchomości", w rozdziale 1 - "Podziały nieruchomości" określa zasady i tryb dokonywania podziałów nieruchomości. Rozporządzenie doprecyzowuje sposób i tryb dokonywania podziałów nieruchomości, wynikający z przepisów wymienionej ustawy.

Do dokonania podziału nieruchomości niezbędne jest przedłożenie przez osobę (lub osoby) wnioskujące o podział odpowiedniej dokumentacji. Dokumentację tę ustawodawca wyszczególnił w art. 97 ust. 1a ustawy o gospodarce nieruchomościami. Omawiane rozporządzenie reguluje m.in. sposób postępowania przy sporządzaniu wymaganych dokumentów oraz określa treść tych dokumentów.

W szczególności określono zasady obowiązujące przy opracowywaniu mapy z projektem podziału nieruchomości:

  • sposób postępowania przy przyjmowaniu granic nieruchomości podlegającej podziałowi;
  • sposób sporządzania i treść protokołu, który należy sporządzić z czynności przyjęcia przebiegu granic nieruchomości;
  • zakres treści mapy z projektem podziału nieruchomości.
W rozporządzeniu uregulowano również zasady podziału nieruchomości gruntowej, który powoduje konieczność dokonania podziału budynku usytuowanego na tej nieruchomości, określając warunki, jakie muszą być spełnione w przypadku takiego podziału. Warunki te wynikają z przepisów odrębnych, ustalających warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie oraz z odpowiednich polskich norm.

W przepisach rozporządzenia odniesiono się również do przypadku, gdy powierzchnia działki wydzielanej z nieruchomości podlegającej podziałowi nie przekracza 33 proc. powierzchni tej nieruchomości. Wskazano, że czynności wykonywane przed opracowywaniem mapy z projektem podziału należy ograniczyć tylko do tych odcinków granic, do których dochodzą granice projektowanej działki. Przepis ten znacznie uprości i przyspieszy postępowanie o podział nieruchomości. Ma on szczególne znaczenie dla podziałów, w wyniku których z bardzo dużych nieruchomości wydzielane są niewielkie powierzchniowo działki.

W związku z tym, że dokonanie podziału nieruchomości skutkuje koniecznością dokonania czynności technicznych na gruncie, polegających na wyznaczeniu i stabilizacji nowych punktów granicznych, w rozporządzeniu szczegółowo uregulowano zasady i tryb dokonywania tych czynności.

Rozporządzenie wejdzie w życie z dniem ogłoszenia.

Źródło: Komunikat Ministerstwa Infrastruktury | 2004-12-21

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźlokale użytkowe na sprzedażdomy na sprzedażkamienice poszukiwane do wynajęciadomy na sprzedaż powiat Pułtuskidomy na wynajem powiat Hajnowskilokale użytkowe na sprzedaż gmina Biskupicemieszkania na sprzedaż gmina Żurawicadomy na wynajem w Mołodiatyczemieszkania na wynajem w Bronowiemieszkania na sprzedaż w Jaworowie

Deweloperzy

);