Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Rodzinne Ogródki Działkowe coraz popularniejsze i coraz droższe

Anna Panikowska-Filipek | 2021-07-22

Rodzinne Ogródki Działkowe coraz popularniejsze i coraz droższe

Wybuch pandemii spowodował nagły wzrost popytu na działki rekreacyjne zlokalizowane w mieście. Mimo że od tego czasu minął już ponad rok, a większość obostrzeń została zdjęta, zainteresowanie ROD nie maleje i nie jest to tania inwestycja.

Jeszcze dekadę temu Rodzinne Ogródki Działkowe (ROD) największą popularnością cieszyły się wśród emerytów. Obecnie chęć ich nabycia deklarują coraz młodsi mieszkańcy miast. Największą grupę stanowią rodziny z dziećmi. Nie ma w tym nic dziwnego – na działce można urządzić miejsce do rekreacji i odpoczynku, a doświadczenia ostatniego roku pokazały nam, że własny kawałek zieleni daje olbrzymi komfort, poczucie wolności, niezależności i bezpieczeństwa.


Jak zdobyć ogródek działkowy?

Jak podaje Polski Związek Działkowców, w całym kraju jest obecnie 900 000 działek, zlokalizowanych na 4 000 ROD-ach. Zainteresowanie nimi jest jednak tak duże, że coraz więcej miast myśli o wydzieleniu powierzchni na stworzenie kolejnych. Niektóre samorządy przeszły już nawet do działania – Poznań rozpoczął inwestycję na prawie 46 000 mkw. w ubiegłym roku, a docelowo ma zamiar stworzyć 75 działek dla mieszkańców oraz części wspólne, na których znajdzie się m.in. plac zabaw dla najmłodszych.

W Krakowie natomiast, mimo dużego zainteresowania co jakiś czas pojawiają się dostępne działki. Wystarczy śledzić aktualne ogłoszenia zamieszczane w BIP-ie i wziąć udział w licytacji. Co kilka miesięcy zwalniają się ogródki w różnych częściach Krakowa – najczęściej powodem jest rezygnacja z użytkowania poprzedniego dzierżawcy. Ich wielkość zazwyczaj waha się od 2 do 4 arów. Ceny wynajmu zaczynają się już od kilku złotych + VAT, jednak, w związku z tym, że jest to licytacja, prawo do dzierżawy zyskuje ten, kto zaproponuje najwyższą kwotę. Końcowy koszt uzależniony jest więc od liczby oraz determinacji zainteresowanych. Zazwyczaj nie przekracza jednak 200-300 zł w skali roku. Działki można wynajmować również bezpośrednio od Polskiego Związku Działkowców, gdzie także pojawiają się ogłoszenia o przetargach, jednak zainteresowanie nimi jest bardzo duże i kilkukrotnie przekracza ilość dostępnych ofert.


Ile kosztuje ogródek działkowy na portalu ogłoszeniowym?

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w przypadku przejęcia działki należącej do ROD od osoby prywatnej. Portale internetowe są pełne tego typu ogłoszeń, a ceny bywają zawrotne. Za ogródek o powierzchni kilku arów trzeba zapłacić kilkadziesiąt, a czasem nawet kilkaset tysięcy złotych.

W Krakowie działka o powierzchni 300 mkw. z murowaną altanką i zagospodarowaną zielenią kosztuje ok. 50 000 – 70 000 zł. Podobnie ceny plasują się w Poznaniu i Warszawie, choć tam, za nowocześnie urządzone działki trzeba zapłacić ponad 100 000 zł. Najdroższa, wyposażona w alarm, monitoring, automatyczne nawadnianie oraz szereg innych udogodnień działka wystawiona na sprzedaż w stolicy kosztuje 260 000 zł. Jej powierzchnia wynosi 300 mkw. Znacznie taniej jest natomiast we Wrocławiu. Na portalu OLX można znaleźć działki na ROD już za 10 000 zł.

Warto dodać, że ogródków działkowych należących do ROD nie można kupić. Istnieje jedynie możliwość dzierżawy ziemi. Natomiast cała znajdująca się na niej infrastruktura należy do dzierżawcy.  

Źródło: KRN.pl | 2021-07-22

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


4.3

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźgaraże na sprzedażdziałki na sprzedażinne nieruchomości na wynajemlokale użytkowe na sprzedaż powiat Żuromińskimieszkania na wynajem powiat Starogardzkidomy na wynajem gmina Nowogardmieszkania na sprzedaż gmina Gniewkowodomy na sprzedaż w Zacharzycachmieszkania na wynajem w Witoldowiedomy na sprzedaż w Żytowaniu

Deweloperzy

);