Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Rocznica urodzin Uthemanna

2012-04-12

Rocznica urodzin Uthemanna

12 kwietnia przypada 150. rocznica urodzin słynnego przemysłowca, który swoimi projektami odmienił Katowice.

12 kwietnia przypada 150. rocznica urodzin Antona Uthemanna – przemysłowca, który swoją karierę zaczynał w kopalniach carskiej Rosji, Niemiec i Śląska. Bez niego współczesne Katowice wyglądałyby zupełnie inaczej.

W 1905 r, gdy Uthemann był dyrektorem generalnym (do spraw kopalń i hut na Górnym Śląsku) w koncernie Georg von Giesches Erben, zlecił braciom Zillmann opracowanie koncepcji przemysłowego miasta-ogrodu. Powstałe w ten sposób osiedle domów z czerwonej cegły, wzorowanych na wiejskich gospodarstwach, częściowo przetrwało do dziś jako słynny Giszowiec.

Uthemannowi zawdzięcza się także wzniesienie innego osiedla górniczego – Nikiszowca, oraz szybów Carmer i Nikisch. Przemysłowiec miał także udział w rozbudowie Kopalni Węgla Kamiennego „Wieczorek” (dawniej Giesche).

Wyrazem uznania dla jego działań na rzecz rozwoju Katowic jest nazwana jego imieniem huta cynku (obecna Huta Metali Nieżelaznych Szopienice). Z kolei miejscową pamiątką po jego osobie jest tzw. Willa Uthemanna – zbudowana w 1910 r., będąca okazałym domem dyrektora koncernu.

 

Źródło: KRN.pl | 2012-04-12

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźdomy na sprzedażinne nieruchomości do kupieniakamienice na sprzedażdomy na wynajem powiat Rypińskimieszkania na sprzedaż powiat Pyrzyckidomy na sprzedaż gmina Nowe Ostrowylokale użytkowe na wynajem gmina Wąsoszdomy na wynajem w Szpakachmieszkania na wynajem w Czarkowiemieszkania na sprzedaż w Amelinie

Deweloperzy

);