Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Renta za mieszkanie?

2009-07-27

Renta za mieszkanie?

O wprowadzeniu tzw. odwróconej hipoteki bankowcy i firmy ubezpieczeniowe mówiły od dobrych kilku lat. Są już pierwsze firmy proponujące emerytom w zmian za lokal dożywotnią rentę.

O wprowadzeniu tzw. odwróconej hipoteki bankowcy i firmy ubezpieczeniowe mówiły od dobrych kilku lat. Są już pierwsze firmy proponujące emerytom w zmian za lokal dożywotnią rentę – informuje „Gazeta Wyborcza”.

Jak czytamy dalej, osoby starsze, samotne, które nie mają komu przekazać swojego mieszkania po śmierci, mogłyby oddać je instytucji finansowej. A ta w zamian wypłacałaby im dożywotnią rentę i umożliwiła dalsze zamieszkiwanie w mieszkaniu. Czyli odwrotnie niż przy zwykłym kredycie hipotecznym, gdy to klient płaci raty bankowi. W Polsce jako pierwszy odwróconą hipotekę zaproponował Fundusz Hipoteczny Dom (FHD), spółka założona przez dwóch finansistów z Warszawy – podaje dziennik. FHD działa od kilku miesięcy. Kwota, jaką można dostać od spółki, zależy od wieku klienta i wartości nieruchomości.

Firma propaguje swoją działalność wśród seniorów, np. rozdając ulotki po niedzielnych mszach w kościołach, współpracując z administratorami osiedli, na których mieszka sporo starszych ludzi, i organizując akcje informacyjne na ogródkach działkowych. Problemem FHD jest niska wiarygodność, nieporównywalnie mniejsza niż ta, którą cieszą się banki – podkreśla „Gazeta”. Te ostatnie nie palą się do oferowania odwróconej hipoteki, bo ich zdaniem zbyt trudno jest ocenić, ile dana nieruchomość będzie warta za 10 czy 20 lat. W niektórych krajach na Zachodzie odwrócona hipoteka jest bardzo popularna. W USA w 2009 r. – tylko do końca kwietnia – takie umowy podpisało 544 tys. osób. Ale już np. w Niemczech o odwróconej hipotece nikt nie słyszał – dodaje dziennik.

 

Źródło: „Gazeta Wyborcza” 25.07.2009 | 2009-07-27

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźmieszkania na sprzedażdziałki na sprzedażdomy do kupieniamieszkania na wynajem powiat Wrzesińskimieszkania na wynajem powiat Buskimieszkania na sprzedaż gmina Wieniawamieszkania na wynajem gmina Radecznicamieszkania na wynajem w Grabowie nad Prosnąmieszkania na wynajem w Tereszpol-Zaorendziedomy na sprzedaż w Mycielinie

Deweloperzy

);