Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Raty za mieszkanie w rękach NBP

Magdalena Hojniak | 2019-02-14

Raty za mieszkanie w rękach NBP

To nie WIBOR będzie czynnikiem decydującym o wysokości rat. O oprocentowaniu może decydować Rada Polityki Pieniężnej.

Pomysł, by to ustalane przez Radę Polityki Pieniężnej stopy procentowe decydowały o wysokości oprocentowania kredytów a nie stawka WIBOR, zaproponował wiceminister finansów Piotr Nowak. Gdyby koncepcja się przyjęła, rynkiem kredytów sterowałby Narodowy Bank Polski, o czym pisze Dziennik Gazeta Prawna.

Rozwiązanie wiceministra Nowaka pojawiło się w związku z wchodzącą od 1 stycznia 2020 r. zasadą zabraniającą bankom w Polsce stosowania WIBOR-u, co wynika z wymogów stawianych przez Unię Europejską. Od przyszłego roku przy ustalaniu wysokości oprocentowania Polska będzie musiała posługiwać się nowym wskaźnikiem.

Jak podkreśla Piotr Nowak, jego pomysł zastąpienia WIBOR-u stopą referencyjną NBP nie spotkał się dotąd z wyraźnym sprzeciwem większości. Wiceminister zwraca uwagę, że obecne stawki rynkowe idą w parze ze stopami NBP, co jest sytuacją optymalną w momencie, gdy koniunktura jest stabilna. Natomiast w przypadku, kiedy jakieś czynniki zachwieją rynkiem, a oprocentowanie zależy od stawki WIBOR, wówczas to klient jest obciążony ryzykiem związanym płynnością banków.

Zaletą nowej koncepcji byłby też fakt, że NBP od dawna utrzymuje stopy procentowe na stałym poziomie i na razie nie ma przesłanek mówiących o tym, że mogłoby się to zmienić w najbliższym czasie. W ten sposób raty kredytów byłyby bardziej pewne niż aktualnie.  

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna | 2019-02-14

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


3.8

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

Prezenter inwestycji

Super Oferta

Sand Hotel ****
Inwestycja Cieślewskiego 7A
START CITY

Sand Hotel ****

Kołobrzeg, ul. Zdrojowa 

Inwestycja Cieślewskiego 7A

Kraków, Prądnik Czerwony, ul. E.... 

START CITY

Kraków, Bieżanów-Prokocim, ul.... 
Super oferta: / poprzednia następna

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźkamienice do kupieniadomy na wynajeminne nieruchomości poszukiwane do wynajęciadomy na sprzedaż powiat Człuchowskilokale użytkowe na sprzedaż powiat Trzebnickilokale użytkowe na wynajem gmina Żarnówlokale użytkowe na wynajem gmina Krzywdamieszkania na sprzedaż w Ewiniemieszkania na wynajem w Zwierzynkumieszkania na wynajem w Odwiśle

Deweloperzy

);