Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Raport Agencji Nieruchomości Rolnych na temat ilości sprzedanych gruntów w I, II i III kwartale 2004 r.

2004-12-04

Raport Agencji Nieruchomości Rolnych na temat ilości sprzedanych gruntów w I, II i III kwartale 2004 r.

Jak wynika z raportu w transakcjach sprzedaży gruntów rolnych zawartych przez Agencję:
  • I kwartale 2004 r. uzyskano średnią cenę za 1 ha - 3974 zł,
  • II kwartale 2004 r. uzyskano średnią cenę za 1 ha - 4276 zł,
  • III kwartale 2004 r. uzyskano średnią cenę za 1 ha - 4537 zł,
Ilość sprzedanych gruntów Zasobu WRSP w 2003 r. była niższa niż w dwóch poprzednich latach. Zapowiada się, że w 2004 r. będzie jeszcze niższa. Wśród zadań Agencji ustawodawca wyraźnie wymieniał prywatyzację mienia rolnego Skarbu Państwa, którą należy rozumieć, jako zmianę stosunków własności, a więc zbycie własności państwowej na rzecz prywatnych właścicieli. Do 30 września 2004 r. Agencja przejęła ze wszystkich źródeł 4707,8 tys. ha gruntów. Poza gruntami Agencja przejęła 333 736 mieszkań oraz 4 057 obiektów rolno-przemysłowych i usługowych oraz 2 255 zespołów dworskich i pałacowo-parkowych.Przejęte przez Agencję poszczególne rodzaje mienia zostały sprywatyzowane w różnym stopniu. Według stanu na koniec września 2004 r. Agencja sprzedała:
  • 296 770 mieszkań, tj. blisko 90 % przejętych,
  • 1 432 tys. ha gruntów – 30,4 % gruntów przejętych,
  • 1620 obiektów rolno-przemysłowych i usługowych,
  • 933 obiektów zabytkowych (zespołów dworskich i pałacowo-parkowych) 41,4 % przejętych.
W trzech kwartałach 2004 r. oddziały i filie Agencji zaoferowały 104,5 tys. ha do sprzedaży na przetargach, a ustalono kontrahentów na nabywców na 45,6 tys. ha (44 % zaoferowanej powierzchni, w latach poprzednich 40 %), w tym ustalono kontrahentów na nabywców na przetargach ograniczonych na 10,6 tys. ha (22,1 tys. ha w ciągu 4 - ech lat), z czego prawie 100 % to rolnicy zamierzający powiększyć gospodarstwo. W tym samym okresie sprzedano 57,8 tys. ha gruntów, w tym 30,1 tys. ha w drodze bezprzetargowej, z czego 98 % w drodze pierwszeństwa nabycia. Wielkość sprzedaży gruntów Zasobu WRSP w 2003 r. była znacznie niższa niż w dwóch poprzednich latach, zapowiada się, że w 2004 r. będzie jeszcze niższa. Najwięcej sprzedał oddział w Gdańsku, w Olsztynie i Rzeszowie. Różnice w sprzedaży w znacznym stopniu wynikają z ilości gruntów przez nie przejętych i będących jeszcze w Zasobie, jak również z atrakcyjności terenu i niskiej ceny Analizując średnie ceny sprzedaży gruntów widać, że małe działki (do 1 ha) były najdroższe, płacono za nie średnio ponad 6 tys. zł/ha, w oddziale bydgoskim nawet ponad 12 tys./ha . Najwyższe ceny w III kwartale za 1 ha gruntów rolnych (ponad 7 tys. zł) uzyskały oddziały w Poznaniu i Opolu oraz nieco poniżej 7 tys. zł w Bydgoszczy, najniższe natomiast niewiele ponad 3 tys. zł w filii w Zielonej Górze i Suwałkach oraz w oddziale rzeszowskim i lubelskim. Sprzedaż nie wzrosła mimo zniesienia od 30 stycznia 2004 r ograniczenia sprzedaży z kilku powodów. Główny wiąże się z aktualizacją Planów Przestrzennego Zagospodarowania, z koniecznością dostosowania się Agencji do opracowywanych przez każdą gminę „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego”. Oddziały terenowe Agencji wstrzymują sprzedaż niektórych nieruchomości rolnych ze względu na zmiany ich funkcji z rolniczych na nierolnicze. W tych przypadkach wiąże się to z dodatkowymi czynnościami związanymi z wydzielaniem nieruchomości atrakcyjnych, jak również poprawianiem wycen nieruchomości. Inny powód to niskie dochody rolników, ze względu na utrzymującą się złą koniunkturę w rolnictwie. Spadek sprzedaży należy także wiązać z ustawą o kształtowaniu ustroju rolnego przeciwdziałającą nadmiernej koncentracji ziemi w rękach jednego nabywcy.


Źródło: Agencja Nieruchomości Rolnych | 2004-12-04

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźkamienice do kupieniadziałki do kupienialokale użytkowe poszukiwane do wynajęciadomy na sprzedaż powiat M. Łódźlokale użytkowe na wynajem powiat Głogowskidomy na sprzedaż gmina Sońsklokale użytkowe na sprzedaż gmina Sarnakimieszkania na wynajem w Gniechowicachdomy na sprzedaż w Świętochłowicachdomy na sprzedaż w Gościejewie

Deweloperzy

);