Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Przyszłość należy do elektrowni wiatrowych i baterii słonecznych

2006-11-27

Przyszłość należy do elektrowni wiatrowych i baterii słonecznych

Za kilka lat w polskich budynkach popłynie trzykrotnie więcej niż dziś prądu wyprodukowanego siłami natury i wody podgrzewanej metodami ekologicznymi. Obligują nas do tego zobowiązania międzynarodowe.

Za kilka lat w polskich budynkach popłynie trzykrotnie więcej niż dziś prądu wyprodukowanego siłami natury i wody podgrzewanej metodami ekologicznymi. Obligują nas do tego zobowiązania międzynarodowe – przypomina „Rzeczpospolita”.

W polskim krajobrazie trudno znaleźć ogromne wiatraki elektrowni wiatrowych czy potężne zapory wodne z turbinami wytwarzającymi elektryczność. Jak podaje Urząd Regulacji Energetyki, w 2005 roku ze źródeł odnawialnych Polska pozyskała 2‚6 proc. zużywanej energii elektrycznej. Jednak liczba ta ma się zwiększyć do 7‚5 proc. w 2010 roku‚ co wynika ze zobowiązań międzynarodowych – informuje „Rzeczpospolita”. – W ciągu najbliższych lat będziemy obserwować rozwój wykorzystywania odnawialnych źródeł energii ( OZE) w małej i średniej skali. Mówiąc prościej‚ coraz więcej ludzi będzie miało np. baterie słoneczne oraz pojawią się średniej wielkości parki wiatrowe czy elektrownie produkujące prąd z gazów naturalnych – mówi dziennikowi dyrektor Stowarzyszenia Energii Odnawialnej Wojciech Adamczyk. Dodaje też‚ że właśnie największa przyszłość stoi przed tymi ostatnimi. W tej chwili jednak nie ma w Polsce ani jednego urządzenia, które wytwarza energię z gazu uzyskiwanego z kukurydzy czy rzepaku.

Jak czytamy dalej, wyższe ceny gazu i oleju opałowego skłaniają coraz więcej osób do inwestycji ekologicznych. Tym bardziej że można uzyskać na nie wsparcie ze środków Unii Europejskiej. Ceny przydomowych kolektorów słonecznych zaczynają się już od 5 tys. złotych. Urządzenie zwraca się po około czterech latach użytkowania. I co najważniejsze: można zamontować je w każdym budynku. Wzrost zainteresowania ekologiczną energią wynika też z obowiązku jej zakupu przez dystrybutorów. W latach 2010 – 2014 co dziesiąta jednostka mocy ma być produkowana metodami przyjaznymi środowisku. Ale producenci "zielonej energii" nie mają lekkiego życia. – Problem nadal stanowią spełnienie stosownych warunków technicznych i podpisanie umów przyłączenia do sieci – wylicza rozmówczyni „Rzeczpospolietj” Anna Pasławska‚ dyrektor Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

Źródło: Maciej Szulc, „Rzeczpospolita”, 27.11.2006 | 2006-11-27

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźlokale użytkowe poszukiwane do wynajęciadomy do kupieniadomy poszukiwane do wynajęciamieszkania na wynajem powiat Olkuskidomy na wynajem powiat Nowodworskidomy na sprzedaż gmina Nowy Targlokale użytkowe na sprzedaż gmina Wróblewdomy na sprzedaż w Łąkachmieszkania na sprzedaż w Janowiedomy na sprzedaż w Modrzewie

Deweloperzy

);