Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

PRS będzie coraz popularniejszy

Anna Panikowska-Filipek | 2021-10-01

PRS będzie coraz popularniejszy

Rynek PRS jest obecnie drugim co do wielkości sektorem nieruchomości w Europie. Według danych z pierwszej połowy roku całkowita wartość transakcji na rynku wynajmu instytucjonalnego przekroczyła 24 mld euro. Zaczyna on mieć coraz większe znaczenie również w Polsce.

PRS w Europie

Według danych przedstawionych przez firmę Savills Private Rented Sector (PRS) określany u nas mianem najmu instytucjonalnego wciąż zyskuje nowych inwestorów. Odnotowany w pierwszej połowie bieżącego roku wynik był najlepszym od 5 lat. PRS największą popularnością na kontynencie cieszy się w Finlandii – stanowi tam ponad 40 proc. wolumenu transakcji inwestycyjnych. Duże znaczenie ma także w Danii (34 proc.), Hiszpanii i Niemczech (po 32 proc.) oraz w Szwecji (31 proc.). Rosnące zainteresowanie tym sektorem spowodowane jest obniżoną przez pandemię rentownością inwestycji w rynek biurowy (choć wciąż są one liderem w branży) oraz szybko rosnące ceny i duże zapotrzebowanie na nowe mieszkania.

Biorąc pod uwagę atrakcyjność tego sektora, przewidujemy, że na ten rynek będą wchodziły kolejne grupy inwestorów, a wzrost konkurencji będzie skłaniał aktywnie działających graczy do poszukiwania okazji inwestycyjnych w nowych lokalizacjach – ocenia dyrektor działu doradztwa inwestycyjnego Savills w Europie Marcus Roberts.

 

Najem instytucjonalny w Polsce

W tym samym okresie, w naszym kraju wartość transakcji w sektorze PRS wyniosła prawie 550 mln euro. Jak wynika z raportu przedstawionego przez firmę Knight Frank, obecnie w Polsce realizowane są 34 inwestycje w ramach najmu instytucjonalnego. Obejmują one 5 600 mieszkań, podczas gdy w budowie jest kolejnych 25 600 lokali. Mimo że najem prywatny wciąż cieszy się w Polsce największą popularnością, PRS staje się dla niego coraz większą konkurencją. Jak oceniają specjaliści, w ciągu kolejnych kilku lat rynek ten może powiększyć się kilkukrotnie.


Polska jako najbardziej atrakcyjny pod względem inwestycyjnym kraj w Europie Środkowo-Wschodniej stanowi doskonałą alternatywę dla rynków Europy Zachodniej, gdzie PRS osiąga bardzo dobre wyniki finansowe – przekonuje dyrektor Działu Rynków Kapitałowych Knight Frank Krzysztof Cipuir.


Pomimo ograniczonej liczby produktów inwestycyjnych, potencjał polskiego rynku dostrzegają coraz to nowe podmioty inwestycyjne, co jedynie potwierdza wolumen inwestycyjny osiągnięty w przeciągu ostatnich dwóch lat. Rynek nabiera tempa, a od początku 2019 roku w sektor PRS ulokowano ponad 800 mln euro – dodaje.

 

Podobne zdanie na ten temat ma Kamil Kowa, będący członkiem zarządu Savills w Polsce. Zaznacza on, że nasz rodzimy rynek jest jeszcze na wczesnym etapie rozwoju sektora PRS, a większość inwestycji jest w trakcie budowy lub panowania, dostrzega w nim jednak spory potencjał.

Na tle bardziej dojrzałych rynków europejskich, polski rynek najmu oferuje ciągle atrakcyjne stopy zwrotu, co przyciąga do naszego kraju kolejnych inwestorów. Myślę, że z uwagi na dynamicznie rosnące ceny mieszkań oraz pandemiczną korektę czynszów coraz trudniej będzie osiągnąć podobne zwroty inwestorom indywidualnym. Podmioty instytucjonalne, dzięki budowaniu skali oraz nabywaniu budynków projektowanych od początku z myślą o wynajmie, będą miały odrobinę łatwiej – ocenia Kamil Kowa.
 

Źródło: KRN.pl | 2021-10-01

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


5

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźmieszkania na zamianękamienice na wynajemmieszkania poszukiwane do wynajęcialokale użytkowe na wynajem powiat Chodzieskimieszkania na sprzedaż powiat Piotrkowskilokale użytkowe na wynajem gmina Krzyż Wielkopolskidomy na sprzedaż gmina Zdzieszowicedomy na sprzedaż w Nowej Wsimieszkania na sprzedaż w Tabórzumieszkania na sprzedaż w Buku

Deweloperzy

);