Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Projekt likwidacji spółdzielczego prawa własności

2006-03-08

Projekt likwidacji spółdzielczego prawa własności

Pod koniec lutego br. do sejmowej Komisji Infrastruktury wpłynął przygotowany przez Ligę Polskich Rodzin projekt nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Zakłada ona przede wszystkim zakaz ustanawiania spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.

Do Sejmu powróciła kwestia zmiany ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Pod koniec lutego br. do sejmowej Komisji Infrastruktury wpłynął przygotowany przez Ligę Polskich Rodzin projekt nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Zakłada ona przede wszystkim zakaz ustanawiania spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego. Oprócz tego, wśród proponowanych zmian znalazł się zapis, według którego możliwe byłoby ustanowienie odrębnej własności nawet w chwili, gdy nie została jeszcze spłacona całość zobowiązań względem spółdzielni. W takim przypadku mieszkanie obciążane by było hipoteką w wysokości równej należnościom wobec spółdzielni.

Zakaz ustanawiania własności spółdzielczej obowiązywał już kilka lat temu. Jednakże po pewnym czasie przywrócono tę formę prawa własności. Wówczas część zapisów dotyczących spółdzielni mieszkaniowych została zaskarżona do Trybunału Konstytucyjnego. Obecnie twórcy złożonego w Sejmie projektu, chcą zmiany tych właśnie przepisów. Zdaniem pomysłodawców nowelizacji ma ona ułatwić procedury ustanawiania odrębnej własności (hipotecznej) mieszkań w budynkach spółdzielczych. Co więcej, inny zapis przewiduje możliwość dochodzenia prawa do odrębnej własności na drodze sądowej w chwili, gdy spółdzielnia będzie zwlekać z przeprowadzeniem takiej procedury. Projekt nowelizacji – mimo że jeszcze nie trafił pod obrady Sejmu – już wzbudził głosy sprzeciwu z jednej i poparcia z drugiej strony. Przeciwna proponowanym zmianom jest Krajowa Rada Spółdzielcza, zaś poparcie dla nowelizacji zadeklarowało m.in. Ogólnopolskie Forum Stowarzyszeń Uwłaszczeniowych.

Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości" nr 6/2006 | 2006-03-08

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

Prezenter inwestycji

 

 

Super Oferta

Dom na sprzedaż Płaza (woj....

Dom na sprzedaż Płaza (woj....

Płaza (woj. Małopolskie) 
Super oferta: / poprzednia następna

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźinne nieruchomości na wynajemdomy na wynajemkamienice poszukiwane do wynajęcialokale użytkowe na sprzedaż powiat Wolsztyńskidomy na sprzedaż powiat Łowickimieszkania na sprzedaż gmina M. Siemianowice Śląskiedomy na wynajem gmina Brzegmieszkania na sprzedaż w Dobrzańmieszkania na wynajem w Nowosielcudomy na wynajem w Elblągu

Deweloperzy

);