Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Projekt definicji „budownictwa społecznego”

2006-02-27

Projekt definicji „budownictwa społecznego”

W połowie lutego przedstawiciele Ministerstwa Transportu i Budownictwa przedstawili propozycję definicji „budownictwa społecznego”. Konieczność stworzenia takiej definicji powstała po wiedeńskim szczycie Unii Europejskiej, odbywającym się pod koniec stycznia br.

W połowie lutego przedstawiciele Ministerstwa Transportu i Budownictwa, z ministrem Jerzym Polaczkiem na czele, przedstawili propozycję definicji „budownictwa społecznego”. Konieczność stworzenia takiej definicji powstała po wiedeńskim szczycie Unii Europejskiej, odbywającym się pod koniec stycznia br. Wtedy to Polska uzyskała zapewnienie ze strony Komisji Europejskiej, że mimo podwyższenia od 1 stycznia 2008 roku stawki podatku VAT na obiekty budownictwa mieszkaniowego (z 7 na 22 proc.), większość mieszkań będzie mogła zostać zaliczona do kategorii „budownictwa społecznego”, a co za tym idzie, opodatkowana będzie ulgową, 7-procentową stawką podatku VAT. Utrzymanie preferencyjnej stawki VAT na nowe mieszkania leży w gestii władz polskich, gdyż przepisy Unii Europejskiej pozostawiają decyzję w tej kwestii poszczególnym państwom członkowskim. Regulująca tę kwestię VI Dyrektywa przewiduje możliwość stosowania obniżonej stawki podatku od towarów i usług bez ograniczenia czasowego dla lokali i budynków zaliczanych do „budownictwa społecznego”. Sama Dyrektywa nie zawiera natomiast definicji tego rodzaju budownictwa. Większość państw członkowskich UE korzysta z możliwości stosowania obniżonych stawek VAT na obiekty budownictwa mieszkaniowego, przy czym zakres preferencji podatkowych jest dość zróżnicowany.

Przygotowana przez resort transportu i budownictwa definicja ,,budownictwa społecznego” obejmuje budynki i lokale mieszkalne (wyłączone są lokale i budynki o charakterze komercyjnym) o powierzchni nieprzekraczającej 350 m kw. Oprócz tego, z grupy tej zostałyby wyłączone lokale oraz budynki o charakterze luksusowym czy rekreacyjnym (w tym obiekty przeznaczone do użytku okresowego), wyposażone np. w basen, duży taras czy korty tenisowe. Wyższym podatkiem byłyby też obłożone domy i mieszkania o powierzchni mniejszej niż 350 m kw., ale spełniające co najmniej dwa spośród czterech dodatkowych warunków. Są to:

  • wyposażenie mieszkania bądź budynku w tarasy i balkony o łącznej powierzchni przekraczającej 65 m kw.,
  • w obiekcie budownictwa mieszkaniowego – basen kryty stanowiący część nieruchomości wspólnej lub należący do właściciela lokalu,
  • korty tenisowe, baseny odkryte lub inne obiekty sportowe stanowiące część nieruchomości wspólnej lub przedmiot własności właściciela lokalu,
  • łączna wartość robót wykończeniowych wraz materiałami stanowi więcej niż 50 proc. ceny mieszkania.
Według szacunków ministerstwa 7-procentowym podatkiem VAT byłoby objęte 99 proc. budownictwa mieszkaniowego w Polsce. Przyjęta definicja – jak podkreślają przedstawiciele resortu – zakresem i konstrukcją jest zbliżona do analogicznych rozwiązań przyjętych w innych państwach członkowskich UE.

Wraz z projektem definicji „budownictwa społecznego” minister zaproponował wprowadzenie definicji ,,infrastruktury związanej z budownictwem społecznym”, jako elementu „niezbędnego do prawidłowego korzystania z budynków i lokali zaliczanych do budownictwa społecznego”. Pod tym pojęciem kryłyby się związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego: drogi, urządzenia i ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, kotłownie, przyłącza, sieci (doprowadzające, rozprowadzające, odprowadzające), wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne oraz urządzanie i zagospodarowanie terenu, w szczególności: dojścia, dojazdy, zieleń i mała architektura.

Jak zapisano w projekcie ustawy, obniżona stawka podatkowa stosowana byłaby dla „dostaw, budowy, remontów, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych i ich części, zaliczanych zgodnie z ustawą do budownictwa społecznego”.

Definicja „budownictwa społecznego” zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2008 roku.

Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości” nr 5/2006 | 2006-02-27

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźlokale użytkowe na sprzedażinne nieruchomości do kupieniagaraże na wynajemdomy na wynajem powiat Kazimierskidomy na wynajem powiat Zduńskowolskimieszkania na sprzedaż gmina Stupskdomy na wynajem gmina Margonindomy na sprzedaż w Kaleniudomy na sprzedaż w Ługi-Radłachdomy na sprzedaż w Świętych

Deweloperzy

);