Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Prognoza KRN.pl: Ceny wynajmu mieszkań w Krakowie w I kwartale 2008 r.

2008-02-17

Prognoza KRN.pl: Ceny wynajmu mieszkań w Krakowie w I kwartale 2008 r.

Od początku roku 2007 ceny wynajmu mieszkań systematycznie rosły, w sumie średni roczny wzrost stawki za wynajem wyniósł w Krakowie ponad 20 proc. Czy wobec tego możemy spodziewać się, że trend wzrostowy z 2007 roku będzie również kontynuowany w roku 2008?

Ceny wynajmu mieszkań w Krakowie w ostatnim kwartale roku 2007 odnotowały korektę. Od początku października do końca grudnia zaobserwowaliśmy spadek cen o około 11 proc. Nie zmienia to jednak faktu, że przez zdecydowaną większość miesięcy roku 2007 ceny wynajmu mieszkań rosły. W sumie średni roczny (za rok 2007) wzrost stawki za wynajem wyniósł w Krakowie ponad 20 proc. W ujęciu kwotowym ceny wynajmu wzrosły pomiędzy styczniem a grudniem o 289 zł. W grudniu za wynajem mieszkania trzeba było zapłacić średnio już aż 1621 zł. Czy wobec tego możemy spodziewać się, że trend wzrostowy z 2007 roku będzie również kontynuowany w roku 2008?

Portal KRN.pl przeprowadził ankietę na grupie 50 małopolskich pośredników, zadając im pytanie: Jak według Państwa będą kształtować się ceny wynajmu w I kwartale 2008 r.?

Większość ankietowanych (59 proc.) jest przekonana o tym, że ceny osiągnęły już tak wysoki pułap i utrzymają się na dotychczasowym poziomie. Spora grupa (prawie co trzeci pośrednik nieruchomości) uważa jednak, że ceny wynajmu dalej będą wzrastać. Tylko 12 proc. przewiduje spadki cen wynajmu mieszkań w stolicy Małopolski. Wyniki wskazują wyraźnie, że jest duża szansa na utrzymanie się dalszej tendencji wzrostowej, jednak prawdopodobnie będzie ona wolniejsza niż w roku ubiegłym.

Ceny wynajmu związane są silnie z cenami sprzedaży. Obecny poziom cen mieszkań jest na tyle wysoki, że większość młodych osób nie jest w stanie sprostać wysokim ratom kredytu i wynajmuje mieszkanie z konieczności. W najbliższym czasie nie widać możliwości, aby taka sytuacja miała się zmienić. Właściciele mieszkań na wynajem mogą być więc pewni, że stały popyt na mieszkania utrzyma się również w 2008 roku. Oznacza to jednak, że w najbliższym czasie nie można liczyć na spektakularne spadki cen wynajmu. Wysokie ceny mieszkań mogą spowodować również zmianę polityki inwestorów na rynku nieruchomości. Ciężko obecnie znaleźć mieszkanie, którego rentowność z wynajmu byłaby satysfakcjonująca szczególnie przy możliwości ew. dalszej korekty na rynku nieruchomości. Należy założyć, że obecnie wiele osób wstrzymuje się z zakupem mieszkania licząc na dalsze obniżki. W chwili, gdy dojdzie do wyraźnej i trwałej stabilizacji i ceny mieszkań zaczną powoli wzrastać (co jest nieuchronne przy obecnym niedoborze podaży mieszkań) i również sytuacja na rynku wynajmu ustabilizuje się weryfikując sztucznie wywindowane przez właścicieli ceny.

zdjęcie do oferty
Zobacz więcej naszych prognoz

Opracowanie: Filip Jurczak, KRN.pl

Źródło: KRN.pl | 2008-02-17

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźkamienice na wynajemlokale użytkowe poszukiwane do wynajęciadziałki do kupienialokale użytkowe na wynajem powiat Radziejowskilokale użytkowe na sprzedaż powiat Ropczycko-Sędziszowskilokale użytkowe na wynajem gmina Dobrzeń Wielkimieszkania na sprzedaż gmina Rutka-Tartakmieszkania na sprzedaż w Kierzu Niedźwiedzimmieszkania na sprzedaż w Białociniemieszkania na wynajem w Krajewicach

Deweloperzy

);