Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Produkcja budowlano-montażowa – w czerwcu najbardziej podrożała budowa budynków

Anna Sadkowska-Rojek | 2021-07-21

Produkcja budowlano-montażowa – w czerwcu najbardziej podrożała budowa budynków
W czerwcu 2021 r. najbardziej zdrożała budowa budynków

Wg danych udostępnionych przez GUS w czerwcu br. odnotowano wzrost dynamiki produkcji budowlano-montażowej o 3,7 proc. w porównaniu do czerwca 2020 r. Również w odniesieniu do maja br. zauważalny był wzrost Najbardziej zdrożała budowa budynków o 0,6 proc.

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, w czerwcu br. odnotowano najwyższy od 14 lat wzrost cen produkcji budowlano-montażowej w stosunku do miesiąca poprzedniego. Również w skali roku czerwcowy wzrost cen produkcji budowlano-montażowej był najwyższy od 2 lat.
W czerwcu br., w stosunku do maja, ceny budowy obiektów inżynierii lądowej i wodnej wzrosły o 0,6 proc., budowy budynków – o 0,5 proc., a specjalistycznych robót budowlanych – o 0,4 proc. Natomiast rok do roku odnotowano wzrost cen budowy budynków o 4,1 proc., budowy obiektów inżynierii lądowej i wodnej – o 3,8 proc., a w przypadku specjalistycznych robót budowlanych był to wzrost o 2,9 proc.

W okresie od stycznia do czerwca 2021 r., w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku, wzrosty cen kształtowały się następująco: budowa budynków podrożała o 3,3 proc., budowa obiektów inżynierii lądowej i wodnej – o 3 proc., a specjalistyczne roboty budowlane – o 2,3 proc.

 

Najbardziej zdrożała budowa budynków

Analizy GUS wskazują również, jak w latach 2020-2021, w stosunku do grudnia 2019 r., kształtują się ceny produkcji budowlano-montażowej według działów PKD. Od stycznia 2020 r. najbardziej wzrosły ceny budowy budynków (5,4 proc.). Ceny produkcji budowlano-montażowej oraz budowy obiektów inżynierii lądowej i wodnej wzrosły w tym czasie o odpowiednio 5,2 i 5,1 proc. Najmniejszą różnicę odnotowano w przypadku cen specjalistycznych robót budowlanych – wzrosły one bowiem o 3,9 proc.

Wskaźnik cen produkcji budowlano-montażowej jest obliczany na podstawie miesięcznej analizy cen ok. 3,5 tys. reprezentantów robót realizowanych przez ok. 400 rocznie podmiotów gospodarczych, dobranych w sposób celowy, zaliczanych do sekcji Budownictwo" według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD 2007), charakteryzujących się min. 10 pracownikami.
 

Źródło: KRN.pl | 2021-07-21

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


5

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźkamienice na wynajemgaraże na sprzedażdziałki do kupienialokale użytkowe na wynajem powiat Zgierskilokale użytkowe na wynajem powiat Kołobrzeskilokale użytkowe na wynajem gmina Kruszynalokale użytkowe na wynajem gmina Chełmnomieszkania na wynajem w Strzeliniemieszkania na wynajem w Horodniancedomy na sprzedaż w Sobocie

Deweloperzy

);