Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Popyt na kredyty mieszkaniowe w styczniu 2021 r.

Anna Panikowska-Filipek | 2021-02-18

Popyt na kredyty mieszkaniowe w styczniu 2021 r.
W styczniu br. odnotowano ujemną dynamikę liczby udzielonych kredytów mieszkaniowych

W pierwszym miesiącu nowego roku banki i SKOK-i udzieliły 16 800 kredytów mieszkaniowych, o łącznej kwocie 5,13 mld zł. Jest to wynik gorszy niż rok temu.

Z danych BIK-u wynika, że w styczniu br. odnotowano ujemną dynamikę liczby udzielonych kredytów mieszkaniowych (-11proc.) oraz ich wartości (-4,7proc.) w stosunku do analogicznego okresu w 2020 r. W związku z tym, że procedury udzielania kredytów mieszkaniowych są czasochłonne, należy założyć, że styczniowy odczyt jest odzwierciedleniem popytu z listopada i grudnia.

51,8 proc. wartości udzielonych w tym okresie kredytów dotyczyła wartości powyżej 350 000 zł. Właśnie w tym przedziale (jako jedynym) odnotowano dodatnią dynamikę sprzedaży. W styczniu 2021 r. udzielono o 4,7 proc. więcej kredytów powyżej 350 000 zł niż w styczniu 2020 r.

Trzeba pamiętać, że sytuacja na rynku kredytów mieszkaniowych jest determinowana nie tylko zachowaniem potencjalnych kredytobiorców, chcących nabyć nieruchomość za kredyt, lecz i banków udzielających kredyt – tłumaczy główny analityk BIK, prof. Rogowski. – Banki po wakacjach poluzowały wymagania m.in. w zakresie wkładu własnego. Dla akcji kredytowej ważna będzie więc postawa banków w kolejnych miesiącach, które w warunkach rosnącej niepewności wywołanej potencjalną trzecią falą pandemii, mogą ponownie zdecydować się na zaostrzenie polityki kredytowej, co będzie skutkować kolejną ograniczoną dostępnością kredytu.

Odczyt Indeksu Jakości portfela kredytów mieszkaniowych osiągnął wynik 0,54 proc. Jak podkreslił prof. Rogowski mimo dużych obaw na początku pandemii, nadal nie są odnotowywane duże spadki jakości portfela kredytów mieszkaniowych. W styczniu 2021 pogorszyły się nieco odczyty w stosunku do poprzedniego miesiąca. Ineks wzrósł zaledwie o 0,05 p.p. Nalezy pamietać jednak, że ewentualne opóźnienia w spłatach kredytów mogą wystapic dopiero po 3 miesiacach. Dlatego szczególnie będzie należało obserwować zachowania kredytobiorców mieszkaniowych po wakacjach. Wówczas będzie lepszy obraz sytuacji po powrocie kredytobiorców do regularnych spłat i ten kierunek będzie miał wpływ na sytuację w zakresie szkodowości kredytów mieszkaniowych w 2021 r.

 

Źródło: KRN.pl | 2021-02-18

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódździałki na wynajemgaraże do kupieniadomy do kupienialokale użytkowe na sprzedaż powiat Kaliskidomy na wynajem powiat Kościerskilokale użytkowe na sprzedaż gmina Białopolelokale użytkowe na wynajem gmina Głuchówdomy na sprzedaż w Zawadcedomy na wynajem w Bogdancedomy na sprzedaż w Bronowie

Deweloperzy

);