Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Polskie firmy budowlane w Europie mogą płacić mniej

2008-04-07

Polskie firmy budowlane w Europie mogą płacić mniej

Wykonując zamówienia w Niemczech, polscy podwykonawcy nie muszą stosować się do stawek minimalnych wynagrodzeń ustalonych w obowiązujących tam układach zbiorowych – orzekł Europejski Trybunał Sprawiedliwości.

Wykonując zamówienia w Niemczech, polscy podwykonawcy nie muszą stosować się do stawek minimalnych wynagrodzeń ustalonych w obowiązujących tam układach zbiorowych – orzekł Europejski Trybunał Sprawiedliwości.

Jak podaje „Gazeta Prawna”, orzeczenie jest wynikiem pytania, które zadał Trybunałowi jeden z niemieckich sądów. Rozpatrywał on sprawę o niezgodne z prawem wysokości stawek płacowych w firmach budowlanych. Przepisy w Niemczech mówią, że nie można udzielać zamówień na roboty budowlane firmom, które płacą zbyt mało swoim pracownikom i tym samym naruszają ustalenia z układów zbiorowych pracy dla branży budowlanej.

Trybunał uznał, że prawo niemieckie jest w tym zakresie sprzeczne z dyrektywą unijną. W konsekwencji przewiduje więc nieuzasadnione ograniczenie swobody świadczenia usług. Wyrok oznacza, że państwo członkowskie nie może powoływać się na chęć zapewnienia ochrony autonomii organizowania życia zawodowego przez związki zawodowe. Zobowiązując wykonawców i podwykonawców do przestrzegania wynagrodzenia przewidzianego w układzie zbiorowym kraju związkowego, nakłada na usługodawców z innych krajów – w których stawki płacy są niższe – dodatkowe ciężary gospodarcze. Ich skutkiem może być powstrzymanie, utrudnianie lub zmniejszenie atrakcyjności wykonywania przez nich usług w innym państwie – czytamy.

Źródło: „Gazeta Prawna” 07.04.2008 r. | 2008-04-07

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódździałki na wynajemgaraże do kupieniadomy na sprzedażdomy na wynajem powiat Zielonogórskidomy na sprzedaż powiat Radomszczańskidomy na sprzedaż gmina Ornontowicemieszkania na sprzedaż gmina Otyńdomy na sprzedaż w Walentynowiedomy na wynajem w Strzepowiemieszkania na wynajem w Dziembowie

Deweloperzy

);