Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Podwyżki dopadły nawet mniejsze miasta

Magdalena Hojniak | 2018-12-04

Podwyżki dopadły nawet mniejsze miasta

Dane o cenach mieszkań informują nie tylko o kondycji rynku nieruchomości. Świadczą przede wszystkim o tendencjach rozwojowych miast.

Porównując ceny nieruchomości (prezentowane dane pochodzą z raportu ronin24.pl, przygotowanego na podstawie ofert mieszkań znajdujących się w bazie portalu KRN.pl), za jakie kupowano mieszkania w 2016 r. z aktualnymi stawkami, można zauważyć, że drastyczne podwyżki to nie tylko pogłoski. Cenowy boom dopadł nawet mniejsze miasta.

Analiza wykazała, że w 2016 r. nabywając kawalerkę w Gnieźnie trzeba było zapłacić średnio 3747 zł/mkw. Dzisiaj jest to koszt sięgający 4606 zł/mkw. Aż takiej różnicy nie zaobserwujemy, kiedy przyjrzymy się lokalom o powierzchni 55 mkw. - wynosi ona 368 zł. W korzystnej cenie nadal można kupić mieszkanie (30 mkw.) w Rzeszowie – jednym z najlepiej rozwijających się miast regionalnych. Tam będzie to wydatek sięgający ok.171 506 zł. O 107 621 zł drożej wyjdzie tutaj zakup mieszkania o metrażu 55 mkw. W 2016 r. w stolicy Podkarpacia ofert 1-pokojowych mieszkań było 668. Dzisiaj to już liczba 3617.

Spoglądając na przeciwległy koniec Polski i dynamikę cen w Kołobrzegu, można dostrzec wyraźne zmiany. Obecnie średnia stawka mieszkania o powierzchni 30 mkw. to 7641 zł. Jeszcze 2 lata temu była ona niższa o 1674 zł (zbliżona zależność występuje w przypadku metrażu liczącego 55 mkw. – 4942 zł/mkw. w 2016 r. i 6564 zł/mkw. w 2018 r.) Jednocześnie jest ona o 2168 zł wyższa od ceny takiego samego lokalu w Rzeszowie, gdzie ceny dla tego typu metraży na przestrzeni lat 2016-2018 zmieniły się zaledwie o 97 zł.

Do podobnych skoków cenowych doszło w Bydgoszczy. Dziś kupujący tam kawalerkę zapłaci 5373 zł/mkw. W przypadku tego samego zakupu 2 lata temu byłby to przelicznik wynoszący 4347zł/mkw. Natomiast rozważając nabycie mieszkania o najczęściej wybieranej powierzchni, czyli 55 mkw., trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu 5044 zł/mkw. (4129 zł/mkw. w 2016 r.).  

Źródło: KRN.pl | 2018-12-04

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


5

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

Prezenter inwestycji

Super Oferta

Sand Hotel ****
NY Residence, lokal usługowy
START CITY
Nowa 5 dzielnica - lokale...

Sand Hotel ****

Kołobrzeg, ul. Zdrojowa 

NY Residence, lokal usługowy

Kraków, Krowodrza, ul. Wrocławska 

START CITY

Kraków, Bieżanów-Prokocim, ul.... 

Nowa 5 dzielnica - lokale...

Kraków, Krowodrza, ul. Wrocławska 
Super oferta: / poprzednia następna

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźinne nieruchomości do kupieniadomy do kupieniadziałki na sprzedażmieszkania na wynajem powiat Opoczyńskimieszkania na sprzedaż powiat Kolbudydomy na wynajem gmina Siedlcedomy na wynajem gmina Kunicemieszkania na wynajem w Starej Wsi Pierwszejdomy na wynajem w Konotopiedomy na wynajem w Piławie

Deweloperzy

);