Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Podwyżki czynszu w dowolnej wysokości

2006-11-22

Podwyżki czynszu w dowolnej wysokości

Kamienicznicy będą mogli podnosić czynsz o tyle, o ile zechcą. Umożliwi im to nowelizacja ustawy o ochronie praw lokatorów, którą na ostatnim posiedzeniu uchwalił Sejm.

Jak czytamy w "Rzeczpospolitej", kamienicznicy będą mogli podnosić czynsz o tyle, o ile zechcą. Umożliwi im to nowelizacja ustawy o ochronie praw lokatorów, którą na ostatnim posiedzeniu uchwalił Sejm.

Podwyżka musi być jednak zasadna, a gdy przekroczy 3 proc. wartości odtworzeniowej, lokator ma prawo żądać jej uzasadnienia oraz kalkulacji. Właściciel będzie miał 14 dni na dostarczenie kalkulacji i uzasadnienia. Jeżeli lokator uzna podwyżkę za bezzasadną lub za wysoką, będzie mógł wnieść sprawę do sądu.

Jak czytamy dalej, nowelizacja wypełnia zalecenie Trybunału Konstytucyjnego. Wciela także w życie inne wyroki TK dotyczące czynszów oraz wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Nowelizacja uznaje podwyżkę za uzasadnioną, jeżeli nie przekracza poziomu inflacji z roku poprzedniego. Może być większa, gdy czynsz nie pokrywa wydatków związanych z utrzymaniem lokali lub nie gwarantuje zysku. Wtedy właściciel ma prawo uwzględnić w czynszu maksymalnie 1,5 proc. swoich nakładów na budowę albo zakup lokalu lub 10 proc. wydatków na podniesienie jego standardu. Czynsz musi też zagwarantować mu godziwy zysk. Nowelizacja przewiduje także, że podwyżki nie mogą być wprowadzane częściej niż co sześć miesięcy Określa ponadto, jakie wydatki powinny być pokrywane z czynszu.

Czynsz będzie można wypowiedzieć trzy miesiące przed planowaną podwyżką.

Nowelizacja trafi teraz do Senatu, a jak przewiduje "Rzeczpospolita", powinna wejść w życie od początku przyszłego roku.

Źródło: "Rzeczpospolita", 18.11.2006 | 2006-11-22

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźlokale użytkowe poszukiwane do wynajęciakamienice na zamianękamienice poszukiwane do wynajęciadomy na sprzedaż powiat Żagańskilokale użytkowe na wynajem powiat M. Poznańlokale użytkowe na sprzedaż gmina Gryfów Śląskidomy na wynajem gmina Mińsk Mazowieckimieszkania na wynajem w Hnatkowicachdomy na wynajem w Buwełnodomy na wynajem w Kupiatyczach

Deweloperzy

);