Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Podwyżka czynszu nie częściej niż dwa razy w roku

2009-10-02

Podwyżka czynszu nie częściej niż dwa razy w roku

Właściciele lokali nie mogą podnosić czynszu częściej niż dwa razy w roku. Podwyżki nie mogą być wygórowane i przekraczać ustawowych limitów.

Właściciele lokali nie mogą podnosić czynszu częściej niż dwa razy w roku – zaznacza „Dziennik Gazeta Prawna”. Podwyżki nie mogą być wygórowane i przekraczać ustawowych limitów.
 
Osoby, których nie stać na wysokie opłaty, mogą wystąpić do gminy o dopłatę. Jak czytamy dalej, czynsz, który płacą lokatorzy, musi zapewniać właścicielom mieszkań możliwość utrzymania nieruchomości w odpowiednim stanie, zwrot kosztów związanych z nabyciem mieszkania, a także zysk. Nie oznacza to jednak, że mogą oni dokonywać podwyżek za każdym razem, kiedy stwierdzą taką potrzebę, i w dowolny sposób. Ograniczenia w tym zakresie przewiduje ustawa o ochronie praw lokatorów – dodaje gazeta.

Właściciele mogą podwyższać czynsz do wysokości nieprzekraczającej 3 proc. wartości odtworzeniowej lokalu w skali roku (to iloczyn powierzchni użytkowej i wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m kw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego ogłaszanego przez wojewodów). Przekroczenie tego progu musi być uzasadnione – informuje dziennik. Powodem podniesienia czynszu ponad wskazaną powyżej granicę może być fakt, że przychody z jego tytułu nie wystarczają właścicielowi na utrzymanie lokalu, nie zapewniają zwrotu kapitału lub godziwego zysku z najmu.

 

Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna” 1.10.2009 | 2009-10-02

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźlokale użytkowe na wynajeminne nieruchomości na zamianęmieszkania na wynajemdomy na wynajem powiat Dąbrowskilokale użytkowe na wynajem powiat Oleskidomy na sprzedaż gmina Jerzmanowamieszkania na wynajem gmina Radłówdomy na wynajem w Zalesiemieszkania na sprzedaż w Szybiedomy na sprzedaż w Arynowie

Deweloperzy

);