Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Podsumowanie 2021 r. w sektorze deweloperskim

Anna Sadkowska-Rojek | 2022-01-18

Podsumowanie 2021 r. w sektorze deweloperskim

Deweloperzy, którzy starali się odpowiedzieć na wzmożony popyt, zanotowali w 2021 r. rekordowe wyniki.

Rok 2021 był kolejnym rekordowym. Jak wynika z analizy opracowanej przez Centrum Amron, na tak dobre wyniki wpłynęły przede wszystkim niskie stopy procentowe. I kwartał ub. r. był stabilny, a sytuację można było porównać do tej z końca 2020 r. Wzmożoną dynamikę wzrostów deweloperzy odnotowali dopiero w II oraz III kwartale ub. r.

 

W I poł. roku padły rekordy

Sektor deweloperski zamknął II kwartał ub. r. z kolejnym kwartalnym rekordem – pod względem liczby nowo wybudowanych mieszkań, których powstało aż 47 552, przekroczył rekord ustanowiony w III kwartale 2020 r. W marcu 2021 r. padł natomiast rekord najwyższej – aż 17 821 – miesięcznej liczby nowo wybudowanych mieszkań w historii sektora deweloperskiego w Polsce.

Dynamikę wzrostu cen, którą zarejestrowano w III kwartale 2021 r. porównać można było do wyników z końca 2019 r. Jak czytamy w raporcie, na koniec września średnie ceny odnotowywane na poszczególnych rynkach, w porównaniu do analogicznego okresu w 2020 r., zwiększyły się o 8-14 proc.

 

II poł. roku z trendem spadkowym

III kwartał minionego roku przyniósł 15,15-proc. spadek liczby rozpoczętych inwestycji, dorównując tym samym wynikom zanotowanym rok wcześniej. Był to efekt coraz większych trudności w dostępie do nowych gruntów. Deweloperzy uzyskali też o 8,2 proc. mniej (w ujęciu kwartał do kwartału) pozwoleń na budowę, jednak mimo wszystko było ich o 17,85 proc. więcej niż rok wcześniej. Jednak II poł. roku odznaczyła się wyraźnym trendem spadkowym zarówno pod względem liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto, jak i w przypadku liczby uzyskanych pozwoleń budowlanych.
Mimo to deweloperzy utrzymali wysoki poziom produkcji. W zakresie liczby mieszkań

oddanych do użytkowania odnotowano wzrost. Listopad 2021 r. był miesiącem, w którym w tej kategorii padł rekord – oddano wówczas do użytkowania 16 197 mieszkań. To o 34 proc. więcej niż w październiku i aż 57 proc. więcej niż w styczniu. Wynik można porównać do odnotowanego w maju 2020 r. Dynamika zmian, podobnie jak w poprzednim roku, wahała się od -24 proc. do +34 proc.

 

Deweloperzy dobrze zamknęli rok

Z opracowanej przez serwis nieruchomości dompress.pl sondy wynika, że deweloperzy zamknęli 2021 r. z bardzo dobrymi wynikami.

Zamykamy rok 2021 z bardzo dobrym wynikiem sprzedaży. Oddaliśmy łącznie 1200 mieszkań w siedmiu projektach, które zrealizowaliśmy w Warszawie, Wrocławiu i Poznaniu. Osiągnęliśmy wszystkie nasze cele na każdym z rynków, na których jesteśmy obecni w Polsce. Mamy więc powody do satysfakcji. Istotny jest również fakt, że tegoroczny wynik wpisuje się w stabilny wzrost naszej firmy w ostatnich latach – powiedział Cezary Grabowski, dyrektor sprzedaży i marketingu Bouygues Immobilier Polska.

Z kolei Wojciech Chotkowski, prezes zarządu Aria Development, informuje, że w ub. r. spółce udało się podwoić sprzedaż mieszkań. Równie dobrze o ubiegłorocznych wynikach mówi Andrzej Oślizło, prezes zarządu Develia S.A. – spółka przekroczyła założone cele zarówno pod względem sprzedaży, jak i wprowadzania nowych lokali do oferty oraz ich przekazania. Prognozuje też pozytywne wyniki w 2022 r. Zuzanna Należyta, dyrektor ds. handlowych w Eco Classic poinformowała natomiast, że przy tak dużym popycie spółka nie nadążała z produkcją. Rekord udało się także pobić spółce ATAL – jak zaznaczyła Angelika Kliś, członek zarządu, inwestor po pandemicznym spadku szybko powrócił na ścieżkę wzrostu.

– Rok 2021 zamknęliśmy rekordową sprzedażą w historii firmy. Jesteśmy bardzo zadowoleni z uzyskanych rezultatów, bo zdecydowanie przekroczyły nasze oczekiwania. Można powiedzieć, że cel został osiągnięty z nawiązką – podkreślił Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest.
 

Źródło: KRN.pl | 2022-01-18

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


2.3

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźhale i magazyny do kupieniakamienice poszukiwane do wynajęciainne nieruchomości poszukiwane do wynajęciamieszkania na sprzedaż powiat Słupskidomy na sprzedaż powiat Golubsko-Dobrzyńskilokale użytkowe na wynajem gmina Pątnówdomy na sprzedaż gmina Bytońmieszkania na wynajem w Kurabcedomy na wynajem w Sanikidomy na wynajem w Osłonce

Deweloperzy

);