Pomnik Braterstwa Broni na pl. Wileńskim zostanie przesunięty. Demontaż jest konieczny, bo pomnik utrudniałby prace przy budowie drugiej linii metra.
Rozpoczęły się prace związane z przeniesieniem pomnika Braterstwa Broni, znajdującego się na pl. Wileńskim w Warszawie. Zmiana lokalizacji monumentu jest związana z budową nowej linii metra – bez jego usunięcia podziemne prace nie mogłyby ruszyć.
Ogrodzony monument otoczony został rusztowaniem, które umożliwia przeprowadzenie dokładnej inwentaryzacji. Jej celem jest rozpoznanie stanu poszczególnych elementów pomnika i sporządzenie dokumentacji.
Rozbiórka pomnika potrwa miesiąc. W tym czasie z monumentu określanego mianem „Czterech Śpiących” znikną w pierwszej kolejności figury, później tablice i ozdobne napisy, a na końcu kamienna fasada. Całość zostanie przekazana konserwatorowi i gruntownie odrestaurowana, a odnowiony pomnik stanie w odległości 80 m od pierwotnej lokalizacji, przy ul. Cyryla i Metodego.
Źródło: KRN.pl | 2011-11-08
Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?
Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!
Wiadomości
Komentarze (0)
Pokaż wszystkie komentarze (0)