Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Po mieszkanie, dom lub kredyt na Targi Mieszkań i Domów w Krakowie

Artykuł partnera | 2023-03-07

Po mieszkanie, dom lub kredyt na Targi Mieszkań i Domów w Krakowie
Po mieszkanie, dom lub kredyt na Targi Mieszkań i Domów w Krakowie

Tradycyjnie wiosną zapraszamy na Targi Mieszkań i Domów do Expo Kraków. 11 i 12 marca będzie można sprawdzić oferty deweloperów, doradców kredytowych, agentów nieruchomości, projektantów wnętrz. Jak zawsze na targach organizowanych przez spółkę Nowy Adres, nie zabraknie dawki rzetelnych informacji i porad na temat tego, jak znaleźć, kupić, sfinansować i urządzić swoje nowe mieszkanie.

Nadzieja na poprawę po długim okresie stagnacji

 
Po okresie długiego wyczekiwania i minorowych nastrojów na rynku mieszkaniowym nareszcie czuć powiew optymizmu. Klienci banków nareszcie dostają informacje o stabilizacji, a nawet delikatnych obniżkach comiesięcznie spłacanych kwot po tym, jak przez wiele miesięcy spotkali się wyłącznie z serią podwyżek swoich zobowiązań finansowych. Okazuje się, że wskaźnik WIBOR, który najbardziej dopiekł kredytobiorcom w ubiegłym roku, był dość wyraźnie przeszacowany. Z założeń przyjmowanych przez rząd przy obliczaniu kosztów nowego programu mieszkaniowego wynika, że WIBOR 3M, który jeszcze w listopadzie 2022 wynosił 7,6 proc., a obecnie zatrzymał się na poziomie 6,94 proc, jeszcze w tym roku powinien spaść do 6,56 proc., a w 2024 – do 5,33 proc. Pamiętajmy jednak, że te dane to prognozy szacowane przy założeniu spadającej inflacji.
 
Faktem jest już za to decyzja Komisji Nadzoru Finansowego o złagodzeniu rekomendacji S – zasad oceny zdolności kredytowej osób wnioskujących o kredyt hipoteczny. Od kwietnia ubiegłego roku banki badając, jak duże obciążenie kredytem wytrzyma budżet domowy danego klienta, musiały dodawać 5 punktów procentowych. To bardzo wyraźnie obniżało zdolność kredytową tych, którzy ubiegali się o kredyt i skutecznie odstraszało tych, którzy dopiero zamierzali wybrać się do banku. Od 7 lutego 2023 przy kredytach o okresowo stałym oprocentowaniu banki mogą zakładać bufor o połowę niższy, to jest 2,5 proc.
 

Nowy program rządowy szansą na ożywienie rynku

 
Program Pierwsze Mieszkanie także budzi spore nadzieje na ożywienie sytuacji na rynku pierwotnym. Wpisany w ten program bezpieczny kredyt 2 proc. już dziś jest oceniany jako najkorzystniejszy w historii. Program ma ruszyć 1 lipca tego roku. W jego ramach osoby, które nie ukończyły 45 lat i planują zakup swojego pierwszego mieszkania (lub domu), będą mogły uzyskać preferencyjny kredyt na gwarantowanej stopie 2 proc., czyli 3-4 razy mniej niż aktualne oferty banków. Różnicę wartości oprocentowania ponad te 2 proc. finansować będzie Bank Gospodarstwa Krajowego. Kredyt dostępny będzie we wszystkich bankach komercyjnych, które podpiszą umowę z BGK i będzie dofinansowywany z budżetu państwa przez 10 lat. Co istotne, w tym czasie spłacane raty mają się składać przede wszystkim ze spłacanego kapitału – dzięki temu rata po okresie dofinansowania ma wzrastać mniej gwałtownie.
 
Stabilizujące się stopy procentowe, zmniejszenie rygoru przy wyliczaniu zdolności kredytowej oraz zapowiedź nowego programu już poprawiły nastroje na rynku mieszkaniowym. Jak podaje jeden z czołowych portali nieruchomościowych, deweloperzy w siedmiu największych miastach sprzedali w styczniu o 2 proc. mieszkań więcej niż w grudniu. Wyraźnie wzrosła też aktywność osób poszukujących mieszkania (o 39 proc. w stosunku do grudnia i o 10 proc. w porównaniu ze styczniem ubiegłego roku) oraz częstotliwość rezerwowania wybranych lokali. W reakcji na to deweloperzy zwiększyli liczbę mieszkań wprowadzanych do sprzedaży. Ułatwiają też klientom skorzystanie z programu Pierwsze Mieszkanie, umożliwiając rezerwację wybranych lokali do momentu uzyskania finansowania z preferencyjnego kredytu.
 

Atrakcje zaplanowane na Targi Mieszkań i Domów

 
Warto już teraz zapoznać się z ofertą deweloperów, szczególnie lokali teraz wprowadzanych do sprzedaży. Popytać o specjalne programy rabatowe, które oferuje coraz więcej sprzedawców. Sprawdzić zmienione możliwości finansowania zakupu u doradców kredytowych. No i zarezerwować wybrany lokal, uprzedzając konkurentów. Wszystko bowiem wskazuje na to, że zainteresowanie zakupem mieszkania – szczególnie tego pierwszego – wyraźnie wzrośnie. Wszystko to będzie można zrobić na żywo, dopytując deweloperów o szczegóły i indywidualne warunki, na wiosennych Targach Mieszkań i Domów.
 
W jednym miejscu będzie można zapoznać się z ofertą małopolskich deweloperów (m.in. Budopol, Dasta Invest, Excon, FAB Homes Development, Fraxbud, , Grupa Deweloperska START, HBS Group, Instal Kraków, INTER-BUD Developer, MEGAPOLIS, Modern Living Development, Piano House, PROINS, QERCUS, SEMACO, Super Krak czy Wawel Service Deweloper) i agencji nieruchomości (m.in. Kurpiel Nieruchomości czy So!home ) także tych oferujących inwestycje zagraniczne ( Azull Management, Costa Dream Home Espana i TM Real Estate Group). Na stoiskach doradców kredytowych i banków skonsultować możliwości kredytowania zakupu. Liczne grono wystawców stanowić będą firmy oferujące lub budujące domy (Danwood, Osiedle Pola Jurajskie). Wielu wystawców przygotowało specjalne targowe oferty promocyjne, dostępne tylko podczas imprezy.
 
Tradycyjnie na targach organizowanych przez Nowy Adres nie zabraknie okazji do zdobycia konkretnej wiedzy. W Strefie Zakupu i Finansów – przez oba dni odbywać się będą bezpłatne prelekcje ekspertów rynku nieruchomości.
Ciekawie zapowiada się także Strefa Wirtualnych Spacerów 3D Estate – w tym miejscu będzie można wirtualnie, na dotykowym ekranie, odwiedzić już wybudowane, wykończone i wyposażone mieszkania z oferty wystawców.
Wstęp na targi jest bezpłatny!
 
Targi Mieszkań i Domów
11-12 marca 2023
sobota 10:00–17:00, niedziela 10:00–16:00
Expo Kraków
Ul. Galicyjska 9
 

Szczegóły i program targowych atrakcji: krakow.targimieszkan.pl 

Źródło: KRN.pl | 2023-03-07

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźgaraże do kupieniamieszkania na wynajemhale i magazyny do kupieniamieszkania na sprzedaż powiat Oświęcimskidomy na wynajem powiat Ełckidomy na wynajem gmina Sulikówlokale użytkowe na sprzedaż gmina Lubochniamieszkania na sprzedaż w Bąblińcumieszkania na wynajem w Pewel Wielkamieszkania na wynajem w Ostrówku

Deweloperzy

);