Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

PKP planują sprzedaż ziemi

2008-11-19

PKP planują sprzedaż ziemi

W 2009 r. kolej poszuka chętnych na atrakcyjne tereny w Warszawie, Gdańsku i Poznaniu. Do 2012 r. PKP chce ze sprzedaży gruntów uzyskać ponad 2 mld zł.

W 2009 r. kolej poszuka chętnych na atrakcyjne tereny w Warszawie, Gdańsku i Poznaniu – donosi „Gazeta Prawna”. Do 2012 r. PKP chce ze sprzedaży gruntów uzyskać ponad 2 mld zł.

PKP to jeden z największych państwowych obszarników w Polsce – przypomina gazeta. Koleje są właścicielami ponad 91 tys. hektarów ziemi na terenie całego kraju. Około 80 proc. to tereny znajdujące się pod liniami kolejowymi i obiektami potrzebnymi do prowadzenia działalności PKP, jak np. wagonownie. Jednak około 17 tys. ha to nieruchomości, które PKP nie są potrzebne.

Większość niepotrzebnych kolei terenów to najczęściej duże obszary w małych miejscowościach. Jak szacuje PKP, jedynie ok. 2,5 tys. ha ma wartość komercyjną i w najbliższych latach zostanie sprzedana – podaje dziennik. W tym roku zysk kolei ze sprzedaży działek wyniesie ok. 100 mln zł. PKP zapowiada, że w przyszłym roku przychody z tego tytułu urosną już do ok. 300 mln. Potrojenie wyniku będzie możliwe dzięki wystawieniu kilku atrakcyjnych terenów w największych miastach. Jak czytamy dalej, w PKP trwają ostatnie przygotowania do wystawienia na sprzedaż 20 hektarów ziemi w ścisłym centrum Poznania, tuż obok Dworca Głównego. Naprawdę wielkie pieniądze może przynieść 3,5 ha ziemi przy warszawskim Dworcu Centralnym, tuż obok najpopularniejszego w stolicy centrum handlowego Złote Tarasy. Według skromnych szacunków kolejarzy za kwartał pomiędzy ulicami Chmielną, Jana Pawła II i Al. Jerozolimskimi chętny będzie musiał zapłacić co najmniej 800 mln. Na razie jednak ta działka nie jest tyle warta – dodaje dziennik. PKP musi sprzedawać ziemię, bo nie ma środków na spłatę zadłużenia powstałego jeszcze przed restrukturyzacją z 2001 roku.
 
Więcej w „Gazecie Prawnej”.

Źródło: „Gazeta Prawna” 19.11.2008 | 2008-11-19

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódździałki na wynajemhale i magazyny na sprzedażdomy na zamianęmieszkania na sprzedaż powiat M. Zamośćlokale użytkowe na sprzedaż powiat Nowotarskidomy na sprzedaż gmina Połczyn-Zdrójlokale użytkowe na sprzedaż gmina Trzebiniadomy na sprzedaż w Woli Przypkowskiejdomy na wynajem w Dubaśniemieszkania na wynajem w Gutowie Wielkim

Deweloperzy