Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Pieniądze dla gmin na lokale socjalne

2007-01-12

Pieniądze dla gmin na lokale socjalne

Od 13 stycznia funkcjonuje ustawa o finansowym wsparciu tworzenia lokali socjalnych, mieszkań chronionych, noclegowni i domów dla bezdomnych.

Od 13 stycznia funkcjonuje ustawa o finansowym wsparciu tworzenia lokali socjalnych, mieszkań chronionych, noclegowni i domów dla bezdomnych – informuje „Gazeta Prawna”. Na jej podstawie gminy mogą ubiegać się o środki z budżetu państwa na budowę, zakup, remont lub przebudowę budynku, w wyniku którego powstaną lokale socjalne. Finansowego wsparcia będzie udzielał Bank Gospodarstwa Krajowego na wniosek inwestora. Wysokość wsparcia – w zależności od rodzaju inwestycji – wyniesie od 20 do 40 proc. kosztów przedsięwzięcia.

Ze składaniem wniosków gminy muszą jednak się wstrzymać, gdyż brakuje jeszcze rozporządzenia wykonawczego do ustawy. Określi ono terminy składania wniosków, na podstawie których BGK będzie przyznawał wsparcie oraz określi sposób kwalifikacji wniosków. Rozporządzenie powinno powstać do końca lutego.

Jak czytamy dalej, nowa ustawa jest kontynuacją ustawy o tej samej nazwie z 2004 roku. Jej rozwiązania przyniosły wymierny efekt w postaci ok. 5 tys. nowych lokali socjalnych i 500 miejsc w noclegowniach i domach dla bezdomnych. Dlatego rząd uznał, że należy ją kontynuować. Nowa ustawa rozszerza katalog dotowanych inwestycji – teraz gminy będą mogły zakupić lokale mieszkalne z przeznaczeniem na lokale socjalne. Liczba zakupionych lokali w jednym budynku nie będzie mogła jednak przekraczać połowy wszystkich lokali. Ustawa rozszerza także katalog podmiotów ubiegających się o wsparcie o związki międzygminne i organizacje pożytku publicznego. Nowością jest także wsparcie dla gmin lub związków międzygminnych na pokrycie kosztów tworzenia lokali przez towarzystwo budownictwa społecznego.

Rząd planuje, że dzięki nowej ustawie w ciągu 8 lat ma powstać 100 tys. lokali mieszkalnych i 25 tys. miejsc w noclegowniach. Przedstawiciele samorządów mają jednak duże wątpliwości.

Więcej informacji w „Gazecie Prawnej”

Źródło: „Gazeta Prawna”, 12.01.2007 | 2007-01-12

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźmieszkania do kupieniahale i magazyny do kupienialokale użytkowe poszukiwane do wynajęciadomy na wynajem powiat M. Jaworznolokale użytkowe na wynajem powiat Prudnickilokale użytkowe na wynajem gmina M. Toruńmieszkania na sprzedaż gmina Pokójdomy na sprzedaż w Kneblowiedomy na wynajem w Cudnochachdomy na wynajem w Dąbrowej

Deweloperzy

);