Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Państwowe grunty pod budownictwo mieszkaniowe

2006-12-15

Państwowe grunty pod budownictwo mieszkaniowe

Jak zapowiedział niedawno minister budownictwa Andrzej Aumiller, Agencja Nieruchomości Rolnych oraz Agencja Mienia Wojskowego przekażą pod budownictwo mieszkaniowe część posiadanych gruntów.

Jak zapowiedział niedawno minister budownictwa Andrzej Aumiller, Agencja Nieruchomości Rolnych oraz Agencja Mienia Wojskowego przekażą pod budownictwo mieszkaniowe część posiadanych gruntów. Wykaz terenów do przekazania zostanie stworzony w ciągu miesiąca od wejścia w życie ustawy. Jednocześnie wszystkie grunty zostaną automatycznie odrolnione.

Pierwszeństwo w nabywaniu nieruchomości będą miały gminy. Jeśli nie skorzystają z oferty, wówczas o daną nieruchomość będą się mogły ubiegać organizacje pożytku publicznego, które zadeklarują budowę np. domów dla bezdomnych czy noclegowni. Jeśli jednak i te instytucje nie będą zainteresowane ofertą, to grunty te staną się przedmiotem przetargów organizowanych na zasadach komercyjnych, w których startować będą mogły firmy deweloperskie oraz spółdzielnie mieszkaniowe.

Zarówno gminy, organizacje pożytku publicznego, jak i startujące w przetargach firmy deweloperskie czy spółdzielnie początkowo nie uzyskają ziemi na własność, lecz w użytkowanie wieczyste. Umożliwi to zawarcie w umowach wymaganych terminów realizacji inwestycji – budowa mieszkań będzie musiała się rozpocząć w ciągu półtora roku od zawarcia umowy, a w ciągu kolejnych dwóch lat będzie musiała się zakończyć. Dopiero po wywiązaniu się z budowlanych zobowiązań użytkowanie wieczyste byłoby przekształcone we własność. Gminy będą mogły pozyskać państwowe grunty za darmo.

Obecnie resort budownictwa prowadzi konsultacje nad projektem ustawy z innymi ministerstwami.

Źródło: "Krakowski Rynek Nieruchomości" nr 26/2006 | 2006-12-15

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźinne nieruchomości do kupienialokale użytkowe do kupieniadomy do kupieniadomy na wynajem powiat Milickilokale użytkowe na wynajem powiat M. Lesznolokale użytkowe na sprzedaż gmina Szadekdomy na wynajem gmina Miłomłynmieszkania na sprzedaż w Krzywemieszkania na wynajem w Sobowicachdomy na sprzedaż w Tyminie

Deweloperzy

);