Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Opole z certyfikatem miasta przyjaznego starzeniu

Emilia Rudzka | 2020-01-15

Opole z certyfikatem miasta przyjaznego starzeniu

Działania miasta na rzecz seniorów zostały docenione. Światowa Organizacja Zdrowia WHO przyznała Opolu certyfikat Miasta Przyjaznego Starzeniu.

Międzynarodowa Sieć Miast i Gmin Przyjaznych Starzeniu


Międzynarodowa Sieć Miast i Gmin Przyjaznych Starzeniu została utworzona w 2010 roku przez WHO. Obecnie w jej skład wchodzi 541 miast z 37 państw z całego świata. Są to miasta różnej wielkości. To, co łączy je wszystkie to przyjazne podejście do polityki senioralnej. Wszystkie miasta, które uzyskały certyfikat przyjaznych osobom starszym, realizują działania, których celem jest podniesienie jakości życia najstarszych mieszkańców. W Polsce obok Opola wyróżnieniem tym mogą poszczycić się jeszcze trzy inne miasta: Poznań, Gdynia oraz Ostrów Wielkopolski.


Opole przyjazne seniorom


Jest to efekt starań na różnych płaszczyznach. To infrastruktura miejska, która jest przyjazna osobom starszym. Między innymi niskopodłogowe autobusy, Karta Seniora, ale również mieszkania senioralne czy funkcjonujące Centrum Seniora. To też różne inicjatywy związanych z otwarciem na osoby starsze, prowadzenie kampanii przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie – skomentował otrzymanie raportu w wypowiedzi dla Radia Opole Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola.


W Opolu podejmowano decyzje, które miały za zadanie uczynić miasto przyjaźniejszym osobom starszym. To właśnie doświadczeniami na tej płaszczyźnie miasto chce dzielić się z innymi miejscowościami uhonorowanymi certyfikatem. Były to działania nie tylko z zakresu przedsięwzięć infrastrukturalnych, ale także innych, bliższych mieszkańcom.


Opole realizowało zarówno przedsięwzięcia finansowane ze środków własnych, jak i z funduszy pozyskanych dzięki dofinansowaniom z Unii Europejskiej. Miasto stara się wychodzić naprzeciw potrzebom wszystkich grup wiekowych – od osób najmłodszych do najstarszych.


Polityka prosenioralna Opola opiera się m.in. na:

 

  • oddaniu do użytku ponad 100 mieszkań przyjaznych seniorom;
  • zakupieniu niskopodłogowych autobusów;
  • wprowadzeniu karty seniora ze zniżkami dla osób powyżej 65. roku życia;
  • utworzeniu Centrum Infomacyjno-Edukacyjnego Seniora w Opolu oraz strony internetowej dla najstarszych mieszkańców miasta;
  • wprowadzeniu Polityki Senioralnej Miasta Opola;
  • utworzeniu rady seniorów;
  • organizowaniu np. Opolskich Dni Seniora, Andrzejkowego Balu Seniora, Balu Na Dzień Babci i Dziadka, Wyborów Miss i Mistera 60+;
  • działalności Klubów Seniora, Domów Dziennego Pobytu, Uniwersytetów III Wieku;
  • uruchomieniu programu Telefon Życzliwości 60+, Koperty Życia, projektu Kuchnia na kółkach oraz gazety dla seniorów;
  • powstaniu poradni geriatrycznej;
  • wprowadzeniu usługi specjalistycznego transportu dla osób niepełnosprawnych z trudnościami w poruszaniu się;
  • realizowaniu programów zdrowotnych ukierunkowanych na osoby starsze.

Otrzymanie odznaczenia Miasta Przyjaznego Starzeniu to nie tylko sposób na wymianę dobrych praktyk z innymi miejscowościami zrzeszanymi przez sieć. To przede wszystkim forma docenienia i motywacja do kontynuowania podejmowanych działań.


Opole starało się o certyfikat dwa lata


Polityka prosenioralna w Opolu rozpoczęła się w 2018 roku. Wówczas to został przygotowany i uchwalony dokument regulujący kwestie dotyczące seniorów – program polityki senioralnej na lata 2018 – 2022. Około jedna czwarta mieszkańców Opola to osoby starsze. Prognozy demograficzne  wskazują, że w najbliższych latach odsetek seniorów będzie wzrastał. Z tego też względu tak ważne jest wprowadzenie polityki przyjaznej starzeniu. Podstawą do otrzymania certyfikatu jest złożenie specjalnego formularza oraz napisanie listu intencyjnego z wyszczególnieniem działań, które miasto podjęło na rzecz seniorów.


Na ten sukces pracowali wszyscy opolanie. Wszyscy seniorzy, którzy przystępują do klubów, którzy działają w różnych organizacjach, stowarzyszeniach. To też ci, którzy nie są zrzeszeni, ale podpowiadali, co należy zrobić, aby seniorom w Opolu żyło się coraz lepiej – podsumowuje sukces Teresa Rozmarynowska, przewodnicząca rady seniorów w Opolu.
 

Źródło: KRN.pl | 2020-01-15

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźkamienice do kupieniadomy do kupieniamieszkania na zamianęmieszkania na wynajem powiat Pyrzyckidomy na sprzedaż powiat M. Ruda Śląskalokale użytkowe na sprzedaż gmina Wartalokale użytkowe na wynajem gmina Strzyżewicemieszkania na wynajem w Kuriankach Pierwszychdomy na wynajem w Nowym Reskudomy na wynajem w Zalesie

Deweloperzy

);