Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Opinie: Ziemia dla gmin – za darmo?

2006-09-07

Opinie: Ziemia dla gmin – za darmo?

W Ministerstwie Budownictwa powstał ciekawy projekt dotyczący przekazania nieruchomości rolnych będących w zasobach Agencji Nieruchomości Rolnych nieodpłatnie na rzecz gmin z przeznaczeniem pod budownictwo mieszkaniowe – pisze Tomasz Błeszyński.

W Ministerstwie Budownictwa powstał ciekawy projekt dotyczący przekazania nieruchomości rolnych będących w zasobach Agencji Nieruchomości Rolnych nieodpłatnie na rzecz gmin z przeznaczeniem pod budownictwo mieszkaniowe.
Agencja Nieruchomości Rolnych jest następcą prawnym Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa. Kontynuuje ona pod nową nazwą dotychczasową działalność AWRSP, z uwzględnieniem regulacji zawartych w ustawie o kształtowaniu ustroju rolnego, realizując m.in. ustawowe prawo pierwokupu w zakresie nieruchomości rolnych. Ustawa ta jest najbardziej szkodliwym bublem legislacyjnym ostatnich lat, hamuje bowiem swobodny obrót ziemią rolną. Właściciele chcący ją sprzedać są uzależnieni od decyzji Agencji.
Ostatnio ANR bardzo często korzystała z przysługującego jej prawa pierwokupu i nabywała dużo nieruchomości znajdujących się w szczególnie atrakcyjnych rejonach kraju – m.in. położonych w granicach administracyjnych dużych miast, np. Warszawy. Działanie agencji wstrzymywało wolny obrót tymi nieruchomościami i pogłębiało deficyt gruntów pod inwestycje.
Proponowane przekazanie zasobów nieruchomości rolnych do dyspozycji poszczególnych gmin natychmiast przyczyni się do ożywienia rynku inwestycyjnego: powstaną projekty przeznaczone na wynajem, na większą skalę realizowane będzie budownictwo czynszowe, budownictwo społeczne TBS. Pozwoli to na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych ludzi mniej zamożnych, których nie stać na zakup własnego "M". Stymulować też będzie rozwój rynku wynajmu mieszkań, co przyczyni się do zwiększenia migracji ludzi poszukujących pracy, a tym samym stopniowego zmniejszania bezrobocia. Wprowadzenie tego pomysłu spowoduje też obniżkę stawek najmu, który zależeć będą od funkcjonowania lokalnego rynku nieruchomości.
Jeśli tak się stanie, to gminy otrzymają wartościowy prezent i mam nadzieję, że skorzystają z niego w stu procentach. W skali kraju może być do dyspozycji 80 tys. ha tego rodzaju ziemi do sensownego zagospodarowania.

Źródło: Tomasz Błeszyński, doradca rynku nieruchomości, Prezes Europejskiego Instytutu Gospodarczego | 2006-09-07

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźhale i magazyny do kupieniainne nieruchomości na wynajeminne nieruchomości do kupienialokale użytkowe na sprzedaż powiat M. Płockmieszkania na sprzedaż powiat Miechowskilokale użytkowe na sprzedaż gmina Biskupicelokale użytkowe na wynajem gmina M. Jelenia Góramieszkania na sprzedaż w Małe Łąkimieszkania na sprzedaż w Siemianowiedomy na wynajem w Klejdytach

Deweloperzy

);