Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Okres spokoju

2011-09-12

Okres spokoju

Ubiegły rok był czasem stabilizacji cen i uspokojenia rynku – wynika z raportu NBP o polskim rynku nieruchomości.

Ubiegły rok był okresem stabilizacji cen, choć firmy deweloperskie muszą się liczyć z koniecznością restrukturyzacji – wynika z opublikowanego przez Narodowy Bank Polski raportu poświęconego rynkowi nieruchomości. Analitycy NBP zwracają uwagę na rosnące znaczenie sektora mieszkaniowego dla gospodarki, szczególnie w związku z rosnącym portfelem kredytów hipotecznych.

To właśnie polityka banków była jedną z przyczyn boomu mieszkaniowego, który obserwowano przed kilkoma laty. Obciążenia kredytowe nie stwarzają jednak zagrożenia dla stabilności instytucji finansowych, gdyż tylko niewielka część pożyczek nie znajduje pokrycia w wartości nieruchomości.

Analitycy NBP wskazują też na nadmierny optymizm, który towarzyszył deweloperom w latach poprzednich. Doprowadziło to do powstania sytuacji dysproporcji między podażą a popytem, szczególnie w miastach regionalnych. Duża dynamika polskiego rynku nieruchomości powoduje również, że zauważalne są intensywne wahania cen. W ostatnich latach obserwowany jest lekki trend malejący. Zmalał natomiast indeks ceny metra kwadratowego do dochodu. W 2010 r. w Gdańsku i Łodzi średnia cena mieszkania była równa blisko pięcioletnim zarobkom, a w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Wrocławiu i Poznaniu – nieco ponad sześcioletnim.

Źródło: KRN.pl | 2011-09-12

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźdomy na zamianękamienice na zamianękamienice poszukiwane do wynajęcialokale użytkowe na wynajem powiat Suskimieszkania na wynajem powiat Kolneńskimieszkania na wynajem gmina Lidzbark Warmińskidomy na wynajem gmina Nowy Targmieszkania na sprzedaż w Potokudomy na sprzedaż w Świniarcmieszkania na sprzedaż w Starych Gutach

Deweloperzy

);