Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Okiem pośrednika: Cudzoziemcy w Krakowie

2006-08-31

Okiem pośrednika: Cudzoziemcy w Krakowie

Według danych Instytutu Turystyki w roku 2005 Polskę odwiedziło ponad 15 mln turystów, co stanowi ok. 6-proc. wzrost w porównaniu z rokiem ubiegłym. Nastąpił również znaczny wzrost liczby wizyt osób z Irlandii, Wielkiej Brytanii czy Australii.

Według danych Instytutu Turystyki w roku 2005 Polskę odwiedziło ponad 15 mln turystów, co stanowi ok. 6-proc. wzrost w porównaniu z rokiem ubiegłym. Nastąpił również znaczny wzrost liczby wizyt osób z Irlandii, Wielkiej Brytanii czy Australii.

Liczba przyjazdów w celach biznesowych stanowiła w ubiegłym roku ponad 26 proc. (4 mln osób) wszystkich odwiedzin w kraju. Województwo małopolskie było trzecim najczęściej odwiedzanym województwem w Polsce. W pierwszym kwartale bieżącego roku struktura przyjazdów w celach biznesowych uległa dużej zmianie, albowiem do tej pory z osób odwiedzających Polskę ponad 30 proc. deklaruje właśnie ten cel podróży. Średnia długość pobytu w celach biznesowych wynosi 2,4 dnia.

Część turystów odwiedza Polskę, w tym Warszawę i Kraków, w celu zainwestowania w nieruchomości. Jako że polski rynek – głównie mieszkaniowy – jest otwarty już od kilku lat, nikogo nie dziwi fakt, że jego sąsiadem może być Brytyjczyk czy Irlandczyk. A ci coraz chętniej kupują polskie mieszkania.

Głównym atutem Krakowa dla inwestorów są ciągle rosnące ceny, które osiągają już (zwłaszcza w centrum miasta) pułapy cenowe naszych zachodnich sąsiadów. Średnie ceny w Londynie sięgają 30 000 zł/m2. Metr kwadratowy apartamentu w Barcelonie kosztuje ok. 25 000 zł. „Drogim” krajem jest także Francja, gdzie ceny sięgają 15 000 zł/m2. Dotyczy to oczywiście mieszkań luksusowych i dobrze usytuowanych na mapie miasta. Z „tańszych” krajów można by wymienić Chorwację, gdzie metr kwadratowy mieszkania w Dalmacji kosztuje średnio 7000 zł, Bułgarię, tam ceny oscylują wokół 3000 zł/m2, oraz np. Litwę – w Wilnie ceny wynoszą średnio 4000 zł/m2.

Na tym tle Kraków „wypada” nadzwyczaj dobrze i jego ceny nieruchomości plasują się w samej czołówce. Nie zmienia to faktu, że – według analityków – ceny te będą jeszcze rosły, bo nic nie wskazuje, by miało być inaczej w najbliższych latach. Tylko w ciągu ostatnich kilku miesięcy ceny mieszkań w Krakowie wzrosły do kwoty średnio 6100 zł/m2, a ceny mieszkań w centrum nierzadko sięgają powyżej 12 000 zł/m2.

Takie statystyki przyciągają osoby z tych krajów, w których nieruchomości są droższe, bo w Polsce za tę samą kwotę mogą nabyć dwa razy większe mieszkanie. Cudzoziemcy nie mają również większych problemów z uzyskaniem kredytów na sfinansowanie zakupu mieszkania w Krakowie, a ewentualne raty stanowią niewielki ułamek ich dochodów. W Polsce działa BZ WBK, który jest częścią irlandzkiego banku AIB – stąd możliwości kredytowania dla osób nie posiadających obywatelstwa polskiego czy karty stałego pobytu.

Z danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wynika, że w roku 2003 cudzoziemcy nabyli ok. 1000 lokali mieszkalnych i użytkowych. W roku 2004 liczba ta wzrosła do 1200, a w 2005 roku – do ok. 1700 lokali. Rosnąca liczba zagranicznych inwestorów jest zjawiskiem podobnym do tego, jakie miało miejsce w przypadku Hiszpanii czy Irlandii po wstąpieniu tych krajów do Unii Europejskiej. I oby trwało ono jak najdłużej.

Anna Jaśkaniec – Nieruchomości Tower

Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości” nr 18/2006 | 2006-08-31

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźlokale użytkowe do kupieniadomy na sprzedażkamienice na zamianęlokale użytkowe na wynajem powiat Bieszczadzkimieszkania na sprzedaż powiat Bolesławieckidomy na wynajem gmina Kalisz Pomorskimieszkania na wynajem gmina Pilchowicedomy na sprzedaż w Motyludomy na sprzedaż w Lelisiedomy na wynajem w Głupicach

Deweloperzy

);