Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Odszkodowania za wywłaszczenie nieruchomości pod CPK. Jaka będzie ich wysokość?

Anna Panikowska-Filipek | 2022-09-22

Odszkodowania za wywłaszczenie nieruchomości pod CPK. Jaka będzie ich wysokość?
Odszkodowania za wywłaszczenie nieruchomości pod CPK. Jaka będzie ich wysokość?

Podczas ostatniego posiedzenia sejmu znowelizowano ustawę o gospodarce nieruchomościami. Na mocy nowych przepisów zmienia się sposób określania odszkodowania, przysługującego za wywłaszczenie nieruchomości pod inwestycje publiczne. Należy do nich m.in. Centralny Port Komunikacyjny.

Centralny Port Komunikacyjny to inwestycja, która od początku budzi spore kontrowersje szczególnie, że wiąże się z koniecznością zdobycia gruntów do tej pory należących do prywatnych właścicieli.

Czym jest CPK?

Centralny Port Komunikacyjny to potężne przedsięwzięcie, którego celem jest zintegrowanie transportu drogowego, kolejowego oraz lotniczego. Ma on znajdować się na terenie aż trzech gmin - Baranów, Teresin i Wiskitki i zająć powierzchnię 3.000hektarów. Megalotnisko, węzeł kolejowy oraz węzeł przesiadkowy między Warszawą a Łodzią mają usprawnić podróże krajowe i kontynentalne. Jak zakłada rząd, CPK będzie w stanie obsłużyć 40 mln pasażerów rocznie. Tak duża inwestycja wymaga jednak wywłaszczenia wielu dotychczasowych właścicieli gruntów.  

Wywłaszczanie nieruchomości pod CPK

Oczywiście każdy z właścicieli działek przeznaczonych na budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego otrzyma odszkodowanie – jego wysokość będzie uzależniona od rynkowej wartości gruntów. Dodatkowo zgodnie z nowymi zapisami ustawy osoby te otrzymają specjalny bonus pieniężny. Ma on wynosić 20 proc. wartości działki oraz 40 proc. wartości znajdujących się na niej zabudowań.
 
Oprócz tego możliwe będzie skierowanie sprawy do sądu cywilnego, jeśli właściciel uważa, że na skutek wywłaszczenia poniósł szkodę rzeczywistą wyższą niż zakres odszkodowania.

Poprawki do ustawy odrzucone

Sejm odrzucił poprawki senatu dotyczące zwiększenia kwoty bonusów z 20 do 30 proc. wartości nieruchomości, a także z 40 do 50 proc. wartości budynków. Nie przychylił się także do pomysłu, by podnosić wysokości odszkodowania do 25 proc. w sytuacji, gdy wywłaszczenie wpływa na zerwanie stosunków rodzinnych lub społecznych danej osoby. 

Źródło: KRN.pl | 2022-09-22

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (1)

Fundacja INLEGIS ⋅ 23-09-2022 | 11:31

W artykule są błędy rzeczowe. Ustawa jest teraz (23 września) w Senacie, dopiero będzie przedmiotem prac, następnie trafi znów do Sejmu. Aktualny stan prawny: https://www.prawo.pl/biznes/wywlaszczenia-pod-cele-publiczne-npinwestycjecpk,517439.html

Pokaż wszystkie komentarze (1)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźhale i magazyny do kupieniadomy na zamianędziałki na sprzedażdomy na wynajem powiat Zawierciańskilokale użytkowe na sprzedaż powiat Kluczborskilokale użytkowe na wynajem gmina Raszynlokale użytkowe na wynajem gmina Biała Rawskamieszkania na wynajem w Młyńskmieszkania na wynajem w Więckowicachmieszkania na sprzedaż w Radosz

Deweloperzy

);