Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Od stycznia podwyżki czynszu w prywatnych kamienicach?

2006-12-11

Od stycznia podwyżki czynszu w prywatnych kamienicach?

Wielu właścicieli mieszkań zapowiada od stycznia podwyżki stawek czynszu do cen obowiązujących na rynku. Gminy nie mają lokali zastępczych, dlatego będą płacić wysokie odszkodowania.

Jak informuje „Gazeta Prawna”, wielu właścicieli mieszkań zapowiada od stycznia podwyżki stawek czynszu do cen obowiązujących na rynku. Gminy nie mają lokali zastępczych, dlatego będą płacić wysokie odszkodowania.

Z całą pewnością właściciele mieszkań będą podnosić czynsze do rynkowego poziomu – mówi rozmówca gazety Mirosław Szypowski, prezydent Polskiej Unii Właścicieli Nieruchomości. – Obecnie maksymalne czynsze w wysokości 3 proc. wartości odtworzeniowej są pobierane jedynie w Krakowie, w innych miastach kształtują się poniżej tej granicy.

Taką możliwość daje nowelizacja ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego, którą rozpatrzy Senat na posiedzeniu rozpoczynającym się 13 grudnia – czytamy. – Przewiduje ona, że czynsz z tytułu najmu musi zapewniać właścicielom mieszkań nie tylko możliwość utrzymania nieruchomości w odpowiednim stanie, ale również zwrot kosztów związanych z nabyciem mieszkania, a także zysk. Projekt nowelizacji precyzuje, w jakich przypadkach podwyżka czynszu będzie uzasadniona. Przede wszystkim wówczas, gdy nie przekroczy ona ubiegłorocznego wskaźnika inflacji, ogłaszanego przez GUS. Ponadto wtedy, gdy przychody z czynszu nie wystarczą właścicielowi na utrzymanie lokalu lub nie zapewnią zwrotu kapitału, a także zysku z najmu. Zwrot pieniędzy zainwestowanych w mieszkanie może jednak następować w ograniczonym zakresie - nie ma prawa przekraczać w skali roku 1,5 proc. nakładów poniesionych przez właściciela na budowę lub zakup lokalu lub 10 proc. nakładów poniesionych przez właściciela na ulepszenia, które zwiększają wartość użytkową lokalu. Takie podwyżki mogą być pobierane przez kolejne lata, aż do pełnego zwrotu kapitału.

Jak informuje „Gazeta Prawna”, zmiana ustawy spowoduje również płacenie przez gminy znacznie wyższych odszkodowań na rzecz właścicieli, których mieszkania zajmują najemcy z sądowym nakazem eksmisji, nie mogący się jednak z nich wyprowadzić, gdyż gmina nie dostarczyła im lokalu socjalnego. Zgodnie ze zmianami, gmina zostanie za to obciążona odpowiedzialnością odszkodowawczą (na podstawie art. 417 kodeksu cywilnego, czyli za szkodę przy wykonywaniu władzy publicznej) bez żadnych ustawowych ograniczeń. Obecnie właściciel może się od niej domagać odszkodowania w wysokości jedynie różnicy między czynszem wolnorynkowym, a czynszem płaconym przez lokatora.

Źródło: "Gazeta Prawna", 07.12.2006 | 2006-12-11

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźkamienice na wynajeminne nieruchomości na wynajeminne nieruchomości poszukiwane do wynajęciamieszkania na sprzedaż powiat Biłgorajskilokale użytkowe na wynajem powiat M. Gdynialokale użytkowe na sprzedaż gmina Łaziska Górnelokale użytkowe na wynajem gmina Różanmieszkania na sprzedaż w Lipce Wielkiejmieszkania na wynajem w Rogowiedomy na sprzedaż w Lwowska

Deweloperzy

);