Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Obrót nieruchomościami w 2020 roku

Emilia Rudzka | 2021-07-28

Obrót nieruchomościami w 2020 roku

W 2020 roku podpisanych zostało 564,3 tys. aktów notarialnych dotyczących sprzedaży nieruchomości – podaje GUS. Jest to wartość o 0,4 proc. wyższa niż w 2019 roku. Jak kształtował się obrót nieruchomościami w całym ubiegłym roku?

Akty notarialne podpisane w 2020 roku

W 2020 roku ogółem zawarto 564,3 tys. aktów notarialnych dotyczących sprzedaży nieruchomości (wzrost o 0,4 proc. r/r). Największy wzrost zaobserwowano w przypadku działek niezabudowanych – o 17,1 proc. Niewielki wzrost, bo o 3,1 proc., dotyczył sprzedaży nieruchomości rolnych. Większe wartości zanotowano również w sprzedaży działek zabudowanych z budynkiem o innym przeznaczeniu – 0,3 proc.

Pozostałe typy nieruchomości odnotowały spadek. Największy z nich nastąpił w przypadku sprzedaży nieruchomości na rzecz Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego – o 22,9 proc., a także sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do nieruchomości – o 15,0 proc. W 2020 roku w porównaniu do 2019 roku podpisano również mniej aktów notarialnych dotyczących sprzedaży prawa użytkowania wieczystego (o 8,5 proc.), lokali (o 4,2 proc.), działek zabudowanych budynkiem mieszkalnym (o 3,0 proc.) oraz innych nieruchomości (o 2,7 proc.).

Z danych Rejestru Cen Nieruchomości (RCN) wynika, że w 2020 roku zawartych zostało 510,3 tys. transakcji kupna/sprzedaży nieruchomości. Ich łączna wartość wyniosła ponad 145 mld złotych (wzrost o 19,2 proc. r/r). Z tego samego źródła wynika, że największy wzrost liczbowy dotyczył nieruchomości niezabudowanych (wzrost o 26,8 proc. r/r). Większą wartość zaobserwowano również w przypadku nieruchomości zabudowanych (wzrost o 6,1 proc. r/r), natomiast niższą w nieruchomościach lokalowych (spadek o 2,2 proc.).

Pomimo tego, że nieruchomości lokalowych sprzedano mniej niż w 2019 roku, sama wartość transakcji była wyższa o 8,7 proc. W przypadku nieruchomości zabudowanych odnotowano wzrost wartości transakcji o 23,7 proc. r/r, natomiast niezabudowanych – o 40,7 proc. r/r.

W 2020 roku największy udział w ogóle transakcji kupna/sprzedaży nieruchomości dotyczył nieruchomości lokalowych. Odnotowano wzrost liczbowy o 44,3 proc., natomiast wartościowy o 48,0 proc.


Transakcje kupna/sprzedaży według województw

Największy udział w sumie zawartych transakcji kupna/sprzedaży nieruchomości zaobserwowano w przypadku lokali w województwach:

  • dolnośląskim,
  • pomorskim,
  • mazowieckim,
  • zachodniopomorskim.

W przypadku nieruchomości niezabudowanych najwyższe wzrosty odnotowano w województwach:

  • podkarpackim,
  • lubelskim,
  • świętokrzyskim.

Najwięcej transakcji kupna/sprzedaży dotyczących nieruchomości zabudowanych zawarto na terenie województw: śląskiego oraz świętokrzyskiego.


Wzrost cen na rynku pierwotnym i wtórnym

W 2020 roku odnotowano wzrost cen lokali mieszkalnych w porównaniu do 2019 roku – zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Ogółem zaobserwowano wzrost o 10,5 proc. W przypadku rynku pierwotnego był to wzrost o 6,2 proc., natomiast rynku wtórnego o 13,8 proc.

Uzyskane dane porównano również do 2015 roku. Ogółem ceny nieruchomości w ciągu 5 lat wzrosły o 35,4 proc. Na rynku pierwotnym był to wzrost o 24,7 proc., natomiast wtórnym – o 44,7 proc.  

Źródło: KRN.pl | 2021-07-28

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


3.5

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźkamienice na sprzedażkamienice na zamianęlokale użytkowe do kupienialokale użytkowe na sprzedaż powiat Szydłowieckimieszkania na sprzedaż powiat Nowodworskimieszkania na sprzedaż gmina Gąbinmieszkania na wynajem gmina Kochanowicemieszkania na wynajem w Filipówcemieszkania na sprzedaż w Różycymieszkania na sprzedaż w Pelagia

Deweloperzy

);