Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Obowiązek podatkowy zależy od obrotów

2006-08-22

Obowiązek podatkowy zależy od obrotów

Podatnik, który zajmuje się tylko wynajmem lokali, musi płacić VAT i wystawiać faktury wtedy, gdy przekroczy próg zwolnienia, a lokale wykorzystywane są na cele niemieszkalne.

Podatnik, który zajmuje się tylko wynajmem lokali, musi płacić VAT i wystawiać faktury wtedy, gdy przekroczy próg zwolnienia, a lokale wykorzystywane są na cele niemieszkalne – pisze „Rzeczpospolita”, przytaczając decyzję dyrektora Izby Skarbowej w Rzeszowie Ośrodka Zamiejscowego w Krośnie (sygn. IS.IX. /3443/79/06).

Sprawa dotyczyła podatniczki będącej współwłaścicielką wydzielonej połowy nieruchomości złożonej z dwóch lokali użytkowych i siedmiu mieszkalnych – czytamy. Już od dwóch lat nie prowadzi ona samodzielnej działalności gospodarczej, ale w przeszłości była podatnikiem VAT. Zarząd nieruchomością sprawowany jest przez Zrzeszenie Właścicieli i Zarządców Domów w Przemyślu korzystające ze zwolnienia od VAT. Podatniczka wyjaśniła też, że nieruchomość nabyła aktem notarialnym, ale została jej ona przekazana dopiero po uzyskaniu wyroku sądowego. Do końca 2005 r. nie otrzymywała żadnych należności z tytułu najmu. Teraz chciała się dowiedzieć, czy musi wystawiać na tę usługę fakturę VAT, mimo że nie zarządza budynkiem osobiście, a najem w jej wypadku nie jest działalnością gospodarczą. Jej zdaniem nie ma takiego obowiązku.

Jak podaje „Rzeczpospolita”, Naczelnik urzędu skarbowego przyznał rację autorce pytania, ale dyrektor izby skarbowej z urzędu uchylił jego postanowienie. Uzasadniając swoją decyzję, wskazał, że zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o VAT podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na jej cel lub rezultat. Poza tym towary stanowiące przedmiot takiej działalności muszą być wykorzystywane dla celów zarobkowych w sposób ciągły. Zdaniem organu skarbowego w rozpoznawanej sprawie nie wiadomo jednak, czy i jakie umowy najmu zawarła podatniczka, a to mogło mieć zasadniczy wpływ na powstanie obowiązku podatkowego. Gdyby bowiem okazało się, że wpływy z czynszu przekroczyły ustawowe kwoty zwolnienia podmiotowego (równowartość 10 tys. euro), to podatniczka byłaby zobowiązana do dokonania zgłoszenia rejestracyjnego na potrzeby VAT i odprowadzania podatku do budżetu. Wiązałoby się to też z koniecznością wystawiania faktur. Istotne było również ustalenie, ile umów dotyczy lokali wynajmowanych na cele mieszkalne, a ile lokali użytkowych. Pierwsze korzystają ze zwolnienia od VAT, podatnik nie ma więc obowiązku składania zgłoszenia rejestracyjnego mimo utraty zwolnienia podmiotowego (związanego z wielkością obrotów).

Zdaniem dyrektora rzeszowskiej izby wydanie rozstrzygnięcia bez sprawdzenia wszystkich wskazanych elementów było przedwczesne. (...)

Źródło: Anna Grabowska, „Rzeczpospolita”, 17 sierpnia 2006 | 2006-08-22

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźdomy na sprzedażdomy do kupieniagaraże do kupieniadomy na sprzedaż powiat M. Zielona Góralokale użytkowe na wynajem powiat Makowskimieszkania na wynajem gmina Witnicamieszkania na wynajem gmina Liszkidomy na wynajem w Strzyżewiemieszkania na sprzedaż w Drawinachmieszkania na sprzedaż w Szczutkowie

Deweloperzy

);