Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Obowiązek kontroli ośnieżonych dachów

2006-09-21

Obowiązek kontroli ośnieżonych dachów

Po każdym huraganie czy obfitych opadach śniegu właściciele lub zarządcy budynków będą musieli wezwać fachowca, by sprawdził, czy przebywający w nich ludzie mogą się czuć bezpiecznie – dowiedziała się "Gazeta".

Po każdym huraganie czy obfitych opadach śniegu właściciele lub zarządcy budynków będą musieli wezwać fachowca, by sprawdził, czy przebywający w nich ludzie mogą się czuć bezpiecznie – dowiedziała się "Gazeta".

W Ministerstwie Budownictwa powstał już projekt stosownych poprawek w Prawie budowlanym. Prawdopodobnie za tydzień zajmie się nimi rząd. Wiceminister budownictwa Elżbieta Janiszewska-Kuropatwa liczy na szybkie uchwalenie tej nowelizacji przez parlament. Chodzi o to, by nowe przepisy, które zaostrzą rygory dotyczące eksploatacji budynków, weszły w życie jeszcze przed zimą – pisze Gazeta. W ustawie ma być zapisane, że każdy właściciel i zarządca musi "zapewnić bezpieczeństwo użytkowania obiektu budowlanego w razie wystąpienia niekorzystnych zjawisk oddziałujących na ten obiekt". Dzięki poprawce właściciele i zarządcy nie będą się już mogli tłumaczyć, że prawo nie nakazuje odśnieżania dachu. Zaniedbania mają być karane grzywną (co najmniej tysiąc złotych), a w skrajnych przypadkach nawet pozbawieniem wolności na góra rok.

Jak informuje „Gazeta”, resort budownictwa chce, aby w budynkach, w których powierzchnia dachu ma ponad 1000 m kw. (dotyczy to m.in.: szkół, hal sportowych, biurowców, magazynów, supermarketów i bloków mieszkalnych) tego typu kontrole były przeprowadzane co najmniej dwukrotnie – przed zimą (do 30 listopada) i po zimie (do końca maja). O ich przeprowadzeniu byłby zawiadamiany nadzór budowlany.

Projekt zakłada też doraźne kontrole: "każdorazowo w razie wystąpienia niekorzystnych zjawisk oddziałujących na ten obiekt". Ile deszczu czy śniegu musiałoby spaść albo jaką siłę musiałaby mieć wichura? Tego resort nie precyzuje.

I jeszcze jedna ważna zmiana – czytamy. Stwierdzenie zagrożenia będzie oznaczało automatyczny zakaz użytkowania budynku do czasu usunięcia nieprawidłowości.

Więcej na stronach "Gazety".

Źródło: Marek Wielgo, „Gazeta Wyborcza”, 2006-09-20 | 2006-09-21

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźinne nieruchomości na wynajemdomy do kupieniamieszkania na zamianęmieszkania na wynajem powiat Nidzickimieszkania na sprzedaż powiat Człuchowskilokale użytkowe na sprzedaż gmina Skarbimierzmieszkania na wynajem gmina Drelówmieszkania na sprzedaż w Józefowiemieszkania na wynajem w Sporychmieszkania na sprzedaż w Modryniu

Deweloperzy

);