Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

(O)ceny nieruchomości

2005-10-03

(O)ceny nieruchomości

Zmiany cen na rynku nieruchomości spowodowane są wieloma czynnikami. Wpływ na ich kształtowanie się ma zarówno lokalizacja, jak i popyt na dany rodzaj nieruchomości.

Ceny nieruchomości mieszkaniowych w ciągu ostatniego roku wzrosły średnio o około 20 proc. Poziom wzrostu cen był uzależniony od lokalizacji. Najbardziej wzrosły ceny mieszkań w Centrum, na Kazimierzu i Krowodrzy – o około 25 proc., mniej w Podgórzu, Kurdwanowie, Woli Duchackiej – o około 8 – 10 proc. Średnie ceny mieszkań w centrum miasta wahają się w przedziale 1,5 tys. – 2,5 tys. EUR za m kw.

W 2004 roku oddano do użytku około 4, 5 tys. lokali. Sprzedano około 90 proc. Liczba budowanych mieszkań zmniejsza się, a średnia liczba mieszkań planowanych do oddania w następnych dwóch latach to 4 tys. rocznie. Wynika to z malejącej liczby wydawanych pozwoleń na budowę.

Nowe projekty to zwykle niewielkie budynki z 20 – 50 lokalami i średnią wielkością mieszkań 40 – 90 m kw. Do największych należy zaliczyć dalszą rozbudowę projektów krakowskich firm deweloperskich, takich jak Salwator, GEO, Inter-Bud czy Invest-Dom. Najszybciej sprzedają się mieszkania małe (40 – 70 m kw.) w cenach 32 – 45 tys. EUR. Stanowią one 70 proc. wszystkich sprzedanych lokali. Popyt na mieszkania na Starym Mieście zwiększa się i przewiduje się, że ten trend będzie się utrzymywał.

Średnie czynsze za wynajem trzy- i czteropokojowych mieszkań w dobrych lokalizacjach wynoszą 1 – 1,5 tys. EUR miesięcznie. Rynek wynajmu mieszkań jest stabilny. Największy popyt jest na małe mieszkania w cenach 200 – 300 EUR miesięcznie, wynajmowane najczęściej przez studentów. Popyt w tym sektorze jest niezmiennie wyższy od podaży. Średnia stopa kapitalizacji wynosi 10,4 proc.

Domy jednorodzinne najwyraźniej nie są dla deweloperów interesującą formą inwestycji. W Krakowie na różnym etapie realizacji jest zaledwie kilka projektów. W większości są to domki o powierzchni ok. 100 – 180 m kw. w zabudowie szeregowej. Można zatem stwierdzić, że klienci, jeżeli już decydują się na dom, to preferują zakup działki i budowę domu według własnego projektu. Wyjątkiem może być „Parkowe Wzgórze” w podkrakowskich Mogilanach –osiedle 154 domów o powierzchni 140 – 310 m kw.

Domy na rynku pierwotnym w zależności od wielkości, lokalizacji i standardu wykończenia można zamknąć w przedziale 600 – 1000 USD za m kw. Na rynku wtórnym największym zainteresowaniem cieszą się domy o powierzchni około 200 m kw. na Woli Justowskiej. Dzielnica ta jest ciągle najbardziej popularna, mimo że większość domów jest zbudowana na stosunkowo niewielkich działkach. Popularność tego miejsca może wynikać również z tego, że w tej lokalizacji najłatwiej jest dom wynająć. Czynsze za wynajem domów wahają się w przedziale 1,5 – 2,5 tys. USD, a nawet 3 tys. USD w zależności od standardu. Ceny działek w najlepszych lokalizacjach osiągają kwoty 180 EUR za m kw.

Również działki na Woli Justowskiej cieszą się największym zainteresowaniem klientów. Niestety w najlepszej części tej dzielnicy ilość wolnych gruntów jest znikoma, dlatego też ich cena jest bardzo wysoka – średnio 140 EUR za m kw. Z powodu braku planu zagospodarowania trudno przewidzieć, które tereny zostaną przeznaczone pod zabudowę mieszkaniową.

Deweloperzy natomiast najchętniej poszukują działek w Krowodrzy, która uchodzi w Krakowie za dzielnicę, w której nie tylko nieruchomości osiągają najlepsze ceny, ale również ceny gruntów są najwyższe. Obecnie w związku z budową kampusu UJ okolice Ruczaju Zaborze również stają się terenem ciekawym dla potencjalnych nabywców. Średnia cena gruntów w tym rejonie kształtuje się na poziomie 150 zł za m kw.

Łukasz Wysocki – Ober-Haus

Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości" nr 19/2005 | 2005-10-03

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźdomy na zamianęmieszkania na sprzedażinne nieruchomości poszukiwane do wynajęciamieszkania na sprzedaż powiat Wąbrzeskidomy na sprzedaż powiat Górowskimieszkania na sprzedaż gmina Stare Babicelokale użytkowe na sprzedaż gmina Beskomieszkania na wynajem w Kuźnicy Kaszewskiejdomy na sprzedaż w Gierałtowcumieszkania na sprzedaż w Wymysłowie

Deweloperzy

);