Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Nowy organizator, sprawdzona formuła

2005-06-16

Nowy organizator, sprawdzona formuła

Czerwcowa Giełda Domów i Mieszkań w Krakowie - pod patronatem „Krakowskiego Rynku Nieruchomości” - odbyła się w tym samym miejscu co zwykle, ale tym razem jej organizatorem nie był krakowski oddział PSBD, lecz nowo powstałe Stowarzyszenie Budowniczych Domów i Mieszkań.

Pod nowym szyldem

Nowe stowarzyszenie zostało zarejestrowane 23 maja br. Jak powiedziała wiceprezes SBDiM, Dorota Koźmińska: Działamy pod nowym szyldem, ale w starym sprawdzonym gronie. Celem nowego stowarzyszenia jest kontynuacja tego, co udało nam się wypracować w ciągu 9 lat istnienia krakowskiego oddziału PSBD, a także budowanie pozytywnego wizerunku inwestora mieszkaniowego. Stowarzyszenie będzie również kontynuowało współpracę z Urzędem Miasta, oraz organizację giełd i kolejnych edycji konkursu o tytuł „Krakowskiego Mieszkaniowego Dewelopera Roku”. Na razie zarząd stowarzyszenia – który został powołany przez członków założycieli na okres jednego roku – nie zakłada rozszerzania działalności na inne regiony kraju. Dopóki stowarzyszenie samo w sobie jeszcze nie jest silne i skonsolidowane, trudno budować strukturę oddziałową – twierdzi prezes Tytus Misiak i dodaje – Nie mamy zapisanego celu dynamicznego rozwoju stowarzyszenia, chcemy przede wszystkim realizować zamierzenia przez zawieranie porozumień z istniejącymi organizacjami, które poprzez jakąś formułę wspólnego działania będą wyrażać poglądy środowiska. Jestem orędownikiem podpisywania porozumień z Małopolskim Związkiem Pracodawców i z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich, po to, by w dziedzinach, które nas interesują iść jednym torem i wzmacniać się wzajemnie w działaniach, nie zaś konkurować.

zdjęcie do ofertyzdjęcie do ofertyzdjęcie do oferty
Wracają LIM-y

Tematem dominującym podczas konferencji prasowej był projekt uchwały Rady Miasta o powołanie, a właściwie o przywrócenie w Krakowie Lokalnych Inicjatyw Mieszkaniowych, czyli tzw. LIM-ów. Historię LIM-ów przedstawił pokrótce wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider, główny autor projektu uchwały: LIM-y powstały na przełomie 1996/1997 roku, kiedy okazało się, że tzw. lokalne inicjatywy inwestycyjne, czyli dofinansowanie rozbudowy infrastruktury musi być rozdzielone na zorganizowane i niezorganizowane formy budownictwa mieszkaniowego. Aby przyspieszyć realizacje inwestycji Miasto zaproponowało deweloperom, spółdzielniom mieszkaniowym i grupom inwestycyjnym współfinansowanie budowy dróg i kanalizacji. W międzyczasie zmieniło się prawo i w 2000 roku LIM-y zlikwidowano.

Do 30 sierpnia prezydent Krakowa ma przedstawić szczegółowy projekt uchwały o LIM-ach. Wówczas projekt ten zostanie przedłożony środowisku krakowskich deweloperów, którzy będą mieli miesiąc na przedstawienie ewentualnych uwag i propozycji zmian. Mam nadzieję, że pierwsze kwoty uda nam się wprowadzić do budżetu roku przyszłego, tak aby na jesień i wczesną wiosnę zacząć realizować nowe inestycje – zakończył swe wystąpienie Bogusław Kośmider.

Temat LIM-ów spotkał się z ogromnym zainteresowaniem zgromadzonych na konferencji deweloperów. Ważne, żeby Urząd Miasta włączył się finansowo w rozwój infrastruktury Krakowa, która jest bardzo mocno zaniedbana – powiedział Eugeniusz Batko, wiceprezes SBDiM. LIM-y rzeczywiście pomagały zbroić tereny w Krakowie, dzięki nim powstało wiele dróg. Przestały obowiązywać 5 lat temu i uważam, że te 5 lat straciliśmy. Moim zdaniem inicjatywa radnych Miasta, którzy chcą je z powrotem przywrócić, jest naprawdę dobra – dodała Stanisława Barska, prezes zarządu spółdzielni Śnieżka.

Podsumowując dyskusję o LIM-ach Dorota Koźmińska stwierdziła: Bardzo się cieszę, że skoncentrowaliśmy się na przyszłości, że nie oglądamy się za siebie, tylko podejmujemy działania mające na celu ułatwienie pracy deweloperom. Wiceprezes poinformowała również, że oprócz trzech giełd, które zgodnie z planem mają się odbyć we wrześniu, październiku i listopadzie br., stowarzyszenie – na wyraźną sugestię wystawców – prawdopodobnie zorganizuje dodatkową w grudniu.

Na ostatnią przed wakacjami Giełdę Domów i Mieszkań przybyło wielu wystawców i jeszcze więcej osób zainteresowanych nabyciem własnego domu czy mieszkania. Oprócz stale obecnych na giełdach deweloperów, spółdzielni mieszkaniowych i coraz większej liczby banków, swoją ofertę po raz pierwszy zaprezentowała firma Legrand Polska, która jest częścią międzynarodowego koncernu Legrand, lidera na rynku instalacji elektrycznych.

(mak)

Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości" nr 12/2005 | 2005-06-16

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźgaraże do kupieniadziałki na sprzedażdomy na wynajemmieszkania na wynajem powiat Bieszczadzkidomy na wynajem powiat Rzeszowskilokale użytkowe na sprzedaż gmina Sterdyńlokale użytkowe na wynajem gmina Siemyślmieszkania na sprzedaż w Mąchocice-Scholasteriidomy na sprzedaż w Myliniemieszkania na sprzedaż w Mieczysławówce

Deweloperzy

);