Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Nowoczesna instalacja przekształci odpady w energię dla mieszkańców

Anna Sadkowska-Rojek | 2021-03-31

Nowoczesna instalacja przekształci odpady w energię dla mieszkańców
Zadaniem instalacji będzie odzysk energii z odpadów komunalnych.

PGE Energia Ciepła wybuduje w Bełchatowie Instalację Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii. Inwestycja ta będzie jednym z elementów transformacji energetycznej tamtejszego kompleksu górniczo – energetycznego. Nowoczesna instalacja ma być gotowa za trzy lata.

Dzięki umiejscowieniu tuż obok Elektrowni Bełchatów będzie ona doskonałym uzupełnieniem funkcjonującego w regionie systemu gospodarki odpadami. Zadaniem instalacji będzie odzysk energii z odpadów komunalnych. Do ITPOE będą trafiały m.in. odpady komunalne, które zostaną uprzednio wstępnie posortowane w miejscu ich powstawania – tzw. frakcja resztkowa, pozbawiona zbieranych osobno resztek bio oraz pozostałości z sortowania i podczyszczania frakcji selektywnie zebranej do żółtych i niebieskich worków, które nie nadają się do dalszego recyklingu. PGE zapowiada ponadto, że brak frakcji bio w odpadach oraz ich wstępne posortowanie i zastosowanie technologii podciśnienia w hali rozładunkowej zapewnią brak emisji uciążliwych zapachów. Co więcej, instalacja zostanie, zgodnie z bardzo surowymi europejskimi wymogami środowiskowymi (BAT), wyposażona w system monitoringu procesu technologicznego oraz w automatyczny system zabezpieczeń, który spowoduje automatyczne wyłączenie procesów w przypadku nawet najmniejszego przekroczenia norm emisji. Mieszkańcy będą mogli na bieżąco śledzić jej pracę, gdyż parametry emisji mają być na bieżąco wyświetlane przy wjeździe na teren obiektu.

Zastosowane zostaną sprawdzone rozwiązania

W ITPOE ma zostać zastosowana technologia oparta na dwóch kotłach z rusztami skośnymi, schodkowymi, z turbiną parową i generatorem elektrycznym oraz dedykowaną instalacją oczyszczania spalin. Takie rozwiązania są sprawdzone i działają w wielu miejscach na świecie. Podobna instalacja ITPOE od 2018 r. funkcjonuje w PGE Energia Ciepła w Rzeszowie.

Podobne instalacje, jak ta planowana na terenie Elektrowni Bełchatów, funkcjonują już od kilku lat w Polsce (w Bydgoszczy, Białymstoku, Krakowie, Koninie, Poznaniu, Szczecinie i Rzeszowie), a także od wielu lat w obrębie największych europejskich aglomeracji, m.in. w Paryżu, Londynie, Wiedniu i Sztokholmie – podkreślił Przemysław Kołodziejak, p.o. prezesa PGE Energia Ciepła.

 

Mniej śmieci i zdrowsze powietrze

Dzięki ITPOE zmaleje ilość odpadów, które dotąd trafiały na wysypiska, a mieszkańcy Bełchatowa i okolic będą oddychać czystszym powietrzem – instalacja w trakcie eksploatacji do minimum ogranicza bowiem emisję tlenków siarki, azotu oraz pyłów, a to wpłynie na poprawę powietrza w regionie. Ponadto, instalacja dostarczy mieszkańcom regionu ok. 50 nowych miejsc pracy.

Zakończenie przetargu na wybór Generalnego Wykonawcy Inwestycji zaplanowano na początek 2022 r. Zamknięcie budowy i uruchomienie instalacji zapowiedziano natomiast na 2024 r. Rocznie ITPOE będzie przetwarzać 180 000 ton odpadów komunalnych przy zapowiadanym rocznym czasie pracy wynoszącym 8 tys. godzin. Nominalna moc elektryczna brutto wynosić będzie minimum 23 MWe (przy produkcji wyłącznie energii elektrycznej) i minimum 17 MWe (przy produkcji energii elektrycznej i ciepła) oraz ok. 40 MWt.

Projekt jest częścią realizowanego przez Grupę PGE Programu Sprawiedliwej Transformacji Kompleksu Bełchatowskiego. Oprócz ITPOE zapowiedziano bowiem w tym regionie montaż nowoczesnych rozwiązań, jak np. farmy wiatrowe o mocy ok. 100 MW, farmy fotowoltaiczne o mocy 600 MW, a także akumulatory energii o mocy 300 MW. 

Źródło: KRN.pl | 2021-03-31

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźlokale użytkowe na wynajemkamienice na wynajemmieszkania do kupieniamieszkania na wynajem powiat Kutnowskilokale użytkowe na wynajem powiat M. Siemianowice Śląskiemieszkania na wynajem gmina Widuchowamieszkania na wynajem gmina Oławamieszkania na sprzedaż w Trzciancemieszkania na wynajem w Mysłownia Nowadomy na sprzedaż w Kosarzewie Górnym

Deweloperzy

);