Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Nowelizacja prawa spółdzielczego w przygotowaniu

2006-01-06

Nowelizacja prawa spółdzielczego w przygotowaniu

Ministerstwo Transportu i Budownictwa pracuje obecnie nad przepisami nowelizującymi ustawę o spółdzielniach mieszkaniowych. Mają one nadać więcej praw mieszkańcom spółdzielni mieszkaniowych oraz chronić ich przed zbyt wysokimi, nagłymi podwyżkami opłat.

Jak podała „Gazeta Wyborcza” Ministerstwo Transportu i Budownictwa pracuje obecnie nad przepisami nowelizującymi ustawę o spółdzielniach mieszkaniowych. Mają one nadać więcej praw mieszkańcom spółdzielni mieszkaniowych oraz chronić ich przed zbyt wysokimi, nagłymi podwyżkami opłat. W chwili obecnej spółdzielnie mają obowiązek poinformować swoich mieszkańców o podwyżce najpóźniej na dwa tygodnie przed jej wprowadzeniem. W przypadku, gdy lokator nie zgadza się z decyzją spółdzielni, może ją zaskarżyć do sądu. Jednakże do czasu rozstrzygnięcia sporu lokator zobowiązany jest uiszczać opłaty według nowego, wyższego cennika. W praktyce niejednokrotnie oznacza to, że mieszkaniec spółdzielni musi rozliczać się według wyższych stawek nawet przez kilka lat. Inne przepisy obowiązują osoby mieszkające w kamienicach gminnych oraz prywatnych lokatorów. W tym wypadku okres wypowiedzenia starego czynszu wynosi trzy miesiące. Jeśli zaś podwyżka zostanie zakwestionowana, do czasu rozstrzygnięcia sporu na drodze sądowej lokatorzy opłacają czynsz w dotychczasowej wysokości. Z informacji uzyskanych przez „GW” wynika, że - według opracowywanego projektu - mieszkańców spółdzielni obowiązywałyby takie same zasady, jak lokatorów budynków prywatnych i gminnych. Oprócz tego nowelizacja zmieni najprawdopodobniej również zasady wykupu mieszkań lokatorskich w spółdzielniach.

Źródło: | 2006-01-06

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźlokale użytkowe na sprzedażdomy do kupieniahale i magazyny na wynajemdomy na wynajem powiat Legnickilokale użytkowe na sprzedaż powiat Słupskimieszkania na sprzedaż gmina Sadlinkidomy na wynajem gmina Chybiemieszkania na sprzedaż w Mszadli Nowejmieszkania na wynajem w Wilkołek Unikowskidomy na sprzedaż w Giełczewie

Deweloperzy

);