Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Nowe rozwiązania dotyczące projektów parasolowych. Porozumienie MKiŚ i samorządów

Anna Panikowska-Filipek | 2021-11-19

Nowe rozwiązania dotyczące projektów parasolowych. Porozumienie MKiŚ i samorządów

Projekty parasolowe są często wykorzystywanym przez gminy sposobem na realizację przedsięwzięć związanych z OZE. Kilka dni temu Ministerstwo Klimatu i Środowiska wspólnie z przedstawicielami samorządów terytorialnych podejmowało decyzje dotyczące nowego systemu rozliczania ich.

Projekt parasolowy – jak działa?

Programy parasolowe skierowane są do jednostek samorządu terytorialnego, a ich beneficjentami mogą zostać osoby zamieszkujące daną gminę. Pozyskane w ten sposób środki finansują zakup i montaż instalacji OZE na budynkach mieszkalnych. Pieniądze na realizacje zadań przekazywane są do poszczególnych gmin na zasadzie konkursu. W ostatnim czasie pojawiły się jednak informacje, że programy parasolowe mogą zniknąć lub mocno zmienić swoją formę. Wszystko to związane jest z projektem nowelizacji ustawy o OZE.

 

Negocjacje z ministerstwem

Po kilku tygodniach negocjacji, 15.11.2021 r. odbyło się spotkanie MKiŚ i samorządowców, którego celem było sprawdzenie, na jakim etapie są realizowane inwestycje oraz omówienie nowego sposobu rozliczania prosumentów. Na stronie rządowej możemy przeczytać słowa wiceministra Ireneusza Zyska.

Naszym celem jest opracowanie takich zmian legislacyjnych w ramach projektu ustawy procedowanej obecnie w Parlamencie, by jednostki samorządu terytorialnego wdrażające obecnie tzw. „programy parasolowe”, mogły je zrealizować z korzyścią zarówno dla gmin, ale przede wszystkim dla ich mieszkańców, którzy zawarli umowy w tym zakresie – przekonuje.

Zgodnie z zawartymi ustaleniami, z projektów parasolowych w dotychczasowej formie będzie można korzystać do końca 2023 r. Są jednak warunki. „Osoba, która zawarła w terminie do 31 marca 2022 roku umowę na zakup lub montaż mikroinstalacji z jednostką samorządu terytorialnego lub innym uprawnionym podmiotem, który realizuje projekt dofinansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, a także złożyła prawidłowo wniosek o przyłączenie mikroinstalacji w terminie do 31 grudnia 2023 roku, będzie mogła dokonywać rozliczenia wytworzonej i pobranej energii elektrycznej na dotychczasowych zasadach” – czytamy.

Na razie jest to wstępny projekt. Aby ustawa nabrała bowiem mocy prawnej, musi najpierw zostać przyjęta przez sejm i senat, a następnie zostać podpisana przez prezydenta i ogłoszona w Dzienniku Ustaw.
 

Źródło: KRN.pl | 2021-11-19

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźmieszkania do kupieniahale i magazyny na sprzedażdziałki na sprzedażdomy na wynajem powiat Kołobrzeskilokale użytkowe na sprzedaż powiat Toruńskimieszkania na sprzedaż gmina Głogówdomy na wynajem gmina Zbąszynekmieszkania na wynajem w Górzancedomy na wynajem w Kruszcedomy na sprzedaż w Rudniku Dużym

Deweloperzy

);