Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Notariusz poświadczy spadek

2007-03-15

Notariusz poświadczy spadek

Notariusz będzie mógł stwierdzić nabycie spadku przez spadkobierców na zgodny wniosek uczestników postępowania.

Notariusz będzie mógł stwierdzić nabycie spadku przez spadkobierców na zgodny wniosek uczestników postępowania - informuje „Gazeta Prawna”. Jak czytamy, Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji prawa o notariacie, który pozwoli notariuszom sporządzać akty poświadczenia dziedziczenia. Po zarejestrowaniu akt będzie miał skutki takie jak postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku. Do tej pory wyłączną kompetencję w tych sprawach miały sądy powszechne.

Notariusz będzie mógł stwierdzić nabycie spadku na zgodny wniosek uczestników postępowania spadkowego pod warunkiem, że nie będzie wątpliwości co do osoby spadkobiercy i wysokości udziałów w spadku - dodaje „Gazeta Prawna”. Notarialne poświadczenie będzie można uzyskać już po tygodniu czy dwóch od nabycia spadku, a nie jak w przypadku orzeczenia sądu - po kilku miesiącach. Ponadto notarialne poświadczenie będzie można sporządzić przed notariuszem w dowolnej miejscowości, podczas gdy dotychczas trzeba było stawić się w sądzie właściwym dla miejsca zamieszkania spadkodawcy. Może to przyspieszyć postępowanie, ale tylko jeśli wszyscy uczestnicy będą zgodni. W przeciwnym razie sprawa i tak trafi do sądu. Notarialny akt poświadczenia będzie podlegał rejestracji w rejestrze prowadzonym przez Krajową Radę Notarialną. Dopiero z chwilą rejestracji stanie się dokumentem o mocy prawnej takiej jak postanowienie sądu.

Źródło: „Gazeta Prawna”, 14.03.2007 | 2007-03-15

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźkamienice na zamianęinne nieruchomości do kupieniakamienice do kupienialokale użytkowe na sprzedaż powiat Przasnyskidomy na sprzedaż powiat Gryfińskimieszkania na wynajem gmina Chełmżalokale użytkowe na sprzedaż gmina Miłomłynmieszkania na sprzedaż w Ciechowicachmieszkania na sprzedaż w Olimpiidomy na wynajem w Daniłówce Drugiej

Deweloperzy

);