Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Niższe opłaty nie dla wszystkich, Kraków wyjątkiem

Magdalena Hojniak | 2018-11-13

Niższe opłaty nie dla wszystkich, Kraków wyjątkiem
Kto może liczyć na bonifikaty przy przekształceniu użytkowania wieczystego we własność?

Wkrótce użytkowanie wieczyste przekształci się we własność. Przywileje tylko dla wybranych.

W ubiegłym miesiącu moc prawną zyskała ustawa dotycząca użytkowania gruntów Skarbu Państwa na cele mieszkaniowe. Zgodnie z nią wraz z rozpoczęciem nowego roku użytkownicy wieczyści państwowych działek zabudowanych obiektami wykorzystywanymi na potrzeby mieszkaniowe, będą mogli ubiegać się o prawo własności. Za wniesienie jednorazowej opłaty ustawodawca przewidział bonifikaty. Te jednak zgodnie z przepisami przysługują jedynie użytkownikom nieruchomości Skarbu Państwa. Uzyskanie prawa do terenów należących do jednostek samorządu terytorialnego i związane z tym opłaty podlegają zasadom przyjętym przez poszczególne rady i sejmiki.


Decyzją Rady Miasta Krakowa, w stolicy Małopolski przepisy będą dla wszystkich jednolite. Oznacza to, że na przywileje mogą liczyć wszyscy użytkownicy wieczyści, którzy staną się właścicielami, bez względu na to, czy zajmowali grunty należące do gminy, czy też Skarbu Państwa. Przekształcenie użytkowania we własność będzie wiązało się z wniesieniem opłaty odpowiadającej 20-letnim opłatom rocznym. Decydując się na uiszczenie opłaty jednorazowo, można liczyć na bonifikatę, w zależności od czasu dokonania wpłaty. Jeżeli suma zostanie wpłacona w 2019 r., zniżka wyniesie 60 proc., natomiast w 2024 r. kwota będzie pomniejszona o 10 proc.


Jak się okazuje, w Krakowie tereny należące do miasta, są użytkowane przez 80 tys. użytkowników, z kolei grunty Skarbu Państwa przez 50 tys. Oprócz przyjęcia jednolitych zasad dla wszystkich użytkowników wieczystych, radni zdecydowali, że osoby, które otrzymają zaświadczenie o przekształceniu po 31 grudnia 2019 r., wpłacając opłatę jednorazową do 29 lutego 2020 r., mogą liczyć na 60 proc. bonifikatę.

Źródło: KRN.pl | 2018-11-13

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


4.6

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźinne nieruchomości do kupieniamieszkania na wynajemhale i magazyny na wynajemmieszkania na sprzedaż powiat M. Sosnowieclokale użytkowe na wynajem powiat Gostynińskidomy na sprzedaż gmina Dobrzycamieszkania na wynajem gmina Skarbimierzmieszkania na wynajem w Muszakachmieszkania na wynajem w Zaborzedomy na wynajem w Mroczkowicach

Deweloperzy

);