Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Niemcy wolą wynająć niż kupić

2007-03-06

Niemcy wolą wynająć niż kupić

Przyzwyczajonym do poczucia wartości własnego domu Polakom trudno zrozumieć, że wielu Niemców woli żyć w wynajętych mieszkaniach.

„Rzeczpospolita" opisuje sytuację na niemieckim rynku nieruchomości, gdzie dominują oferty wynajmu, gdyż Niemcy wolą mieszkać w dzierżawionych mieszkaniach. Może wydawać się paradoksem, że bogate Niemcy pod względem procentowej liczby mieszkańców posiadających domy na własność znajdują się pod koniec listy europejskich krajów. Taki stan wynika z jednej strony z niekorzystnego systemu kredytowego, z drugiej zaś - z niemieckiej mentalności. Przyzwyczajonym do poczucia wartości własnego domu Polakom trudno zrozumieć, że wielu Niemców woli żyć w wynajętych mieszkaniach. Często się zdarza, że Niemiec jest właścicielem kilku nieruchomości, np. kamienic, a mimo to mieszka w wynajętej posesji. Taka sytuacja sprawia, że na tamtejszym rynku nieruchomości panuje stagnacja, którą pogłębia starzenie się społeczeństwa. Ceny się nie zmieniają, a w przypadku starych mieszkań idą w dół. Inwestowanie w nieruchomości nie jest więc tak opłacalne jak w Polsce.

Jak wynika z danych przedstawionych przez „Rzeczpospolitą", w Niemczech można wynająć kawalerkę za 400 - 500 euro miesięcznie. Za 1 m kw. nowego mieszkania w dużych ośrodkach miejskich trzeba zapłacić ok. 2500 euro. Za 55 tys. euro można kupić dwupokojowe mieszkanie z miejscem parkingowym i wspólnym ogródkiem, za 75 tys. euro - mały dom w zabudowie szeregowej, a za 140 tys. euro - dom wolno stojący w podmiejskiej okolicy. Berlin w przeciwieństwie do innych stolic nie jest najdroższym miastem w kraju. Wyższe ceny osiągają nieruchomości w Monachium, Hamburgu czy Frankfurcie. Ceny mieszkań w stolicy Niemiec stają się porównywalne z Warszawą.

Źródło: „Rzeczpospolita”, 05.03.2007 | 2007-03-06

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźlokale użytkowe na sprzedażmieszkania poszukiwane do wynajęciainne nieruchomości poszukiwane do wynajęcialokale użytkowe na wynajem powiat Sochaczewskidomy na wynajem powiat M. Łomżalokale użytkowe na sprzedaż gmina Żyrakówmieszkania na sprzedaż gmina Rokicinydomy na sprzedaż w Słowikowiedomy na wynajem w Wrzący Śląskiejmieszkania na wynajem w Kozłowie

Deweloperzy

);